Словосполучення «протягом», мабуть, одне з найважчих у російській. Написання його залежить від того, якою частиною мови є слово «протягом». Освойте нескладні правила, що пояснюють, як писати «протягом», і ви будете вільні від орфографічних помилок у цьому обороті. При вивченні правил головне — не визубрити, а зрозуміти суть.
Інструкція
- Словосполучення «протягом» може бути або іменником з прийменником, або прислівником. Визначити частина мови допоможе розгляд тієї ролі, яку виконує словосполучення в реченні.
Запам’ятайте, що в будь-якому випадку, незалежно від частини мови, «протягом» пишеться окремо. - Розгляньте приклад, коли словосполучення «протягом» є іменником з прийменником. У цьому випадку в реченні йдеться про будь-який предмет або явище, які мають мають властивість текти. Наприклад, «у плині ріки» або «в плині часу».
Якщо ви бачите перед собою іменник з прийменником, то будьте уважні. Іменник, як відомо, має властивість схилятися, тобто змінювати закінчення. У поєднанні з прийменником «в» слово «протягом» вживається у місцевому відмінку. У цьому відмінку дане іменник має закінчення «и».
Отже, якщо розглядається словосполучення є іменником з прийменником, то правильно писати «на протязі». Наприклад, «У плині часу є щось сакральне». - Розгляньте приклад, коли словосполучення «протягом» є наріччям. Відрізнити наріччя від іменника найлегше, якщо спробувати його розділити. Між іменником і приводом легко підставити залежне слово (наприклад, «в швидкій течії часу» або «в прохолодному течії річки»). Прислівник же є неподільним (наприклад, «протягом ранку»).
Прислівник «протягом» завжди має закінчення «е». Наприклад, «Протягом дня я кілька разів випив кави».
Корисні поради
Якщо вам важко вловити різницю в частинах мови, то не варто особливо переживати. Не даремно вище написані правила вважаються в російській мові одними з найскладніших.
Засвойте наступне: в сучасній російській мові, особливо в його діловому стилі, частіше зустрічається словосполучення «протягом» як прислівники. Іменник з прийменником ви можете зустріти, в основному, в книжній мові.