Як писати твір-нарис

Як писати твір-нарис

Одним із жанрів твори є нарис, в якому учень повинен приділити основну увагу не літературному явищу, а життєвому (зустріч з цікавою людиною, освітлення реальної ситуації, будь-якого подорожі і т.д.). У такому творі учневі потрібно описати не тільки свої почуття, емоції, переживання, а й зробити висновок про суспільну значущість описуваних подій. Які ж етапи роботи над створенням нарису?

Інструкція

  1. Підберіть героя нарису. При прочитанні вашого твору він повинен викликати інтерес для читача, тобто людина, що добився чогось в житті, виконав своє призначення, який виявив свої якості в ситуації, що склалася. Вибір негативного героя несе в собі труднощі для вас, тому що виникає необхідність обгрунтовано критикувати його слова, дії, вчинки. Для портретних нарисів не рекомендується вибирати зірок, родичів, померлих людей, лиходіїв і злочинців, найближчих друзів. За допомогою знайомих знайдіть героя, з яким ви зможете зустрітися особисто.
  2. Зробіть підбір матеріалу. Джерела отримання можуть бути різними: інтернет, знаючі люди, чутки, книги, газети і журнали і т.п. З усього цього ви можете скласти коротку характеристику героя для нарису за наступними пунктами: ім’я (прізвисько, титул, кличка і т.д.), його вік, походження, національність, сімейний стан, діти, спосіб життя, освіта, нагороди та дипломи, власність і стан. Виявити, які цікаві факти відсутні, тому що саме вони можуть залучити читача. Для подорожнього нарису потрібно вивчити етнографічні, історичні та географічні матеріали.
  3. Сформулюйте питання і підготуйтеся до розмови з героєм. Не слід задавати каверзних питань, тому що будь-яка людина не буде радий піддатися суворому допиту. Складіть мінімум питань, тому що зустріч навряд чи буде багатогодинний. Оптимальним варіантом буде бесіда, що складається з трьох-семи логічно пов’язаних питань. Можна передати їх співрозмовнику заздалегідь, щоб він обміркував відповіді, а при особистій зустрічі обговорити їх разом. Можливо, герой запропонує замінити щось або доповнить ваш список своїми питаннями. Це також дозволить вам зробити нарис цікавішим.
  4. Під час бесіди розташуйте до себе героя, зробіть своїм союзником. Т.к. ви заздалегідь домовлялися про зустріч, то не слід починати розмову зі слів: «Будь ласка, представтесь». Загальна атмосфера повинна бути доброзичливою, комфортної для вас обох. Записуйте бесіду в блокнот чи на диктофон.
  5. Спираючись на отримані дані про героя (цитати і думки про нього інших людей, біографічні відомості, заняття і робота, досягнення, які вирішуються їм проблеми, життєві принципи, плани на майбутнє), напишіть твір, де головним абзацом повинна стати формулювання ідеї нарису. Викладайте свої думки логічно, дайте повну характеристику досліджуваного людини, реалізація сенсу життя героя. Прагніть до унікальності вашого тексту, щоб він не був схожий на коротку біографію або резюме.