Домовик, як випливає з його імені, — дух (полудух) будинку, не дарма наші предки називали його «хазяїном», «батюшкою». Представляли його по-різному: у вигляді дідка в полотняній сорочці, вважали, що він може приймати вид кішки, собаки, навіть змії. За волосатості будинкового можна було визначити багатство господаря будинку. Чим волохаті домовик, то багатша господар.
Інструкція
- Домовик, за повір’ям, живе за піччю, тому саме туди змітали сміття і крихти «для господаря». Домовик міг як допомогти, так і нашкодити людям. У зв’язку з цим його намагалися всіляко задобрити, залишали для нього булочки, молочко, хлібець. Вважається, що побачити домовика не можна, зате можна почути як він ходить, стукає, говорить, плаче, стогне.
- Проте є думка, що побачити його все-таки можливо. Правда, діяти потрібно з великою обережністю, тому що якщо здасться він вам сам, то нічого поганого не буде, а от якщо ви спеціально хотіли його побачити, можете серйозно захворіти.
- Тепер про способи. Заздалегідь попередимо, що всі вони старовинні і велика частина з них підійде тільки для сільського будинку. Наші предки вірили, що побачити домовика можна в печі. Для цього потрібно було в піч влізти (звичайно, піч підійде російська).
- Ще радили піднятися зі свічкою на горище, робити це потрібно було неодмінно в Різдво, Чистий четвер або на Великдень. Свічка повинна бути церковної, і з нею потрібно було відстояти всю службу.
- У Забайкаллі вірили, що побачити домовика можна за допомогою просфори, отриманої в причастя в Чистий четвер. Потрібно було відразу після служби разом з просфорою спуститися в підпіллі. Тоді й здасться домовик, а просфору ви зможете обміняти на його шапку-невидимку. Є й інші, куди більш складні способи побачити домовика.
- Навіщо ж хотіли побачити його люди? За повір’ям, побачивши домовика, можна задати будь-яке питання і отримати відповідь неодмінно, адже домовик все знає.