Аксонометричні проекції деталей і вузлів машин нерідко використовуються у конструкторській документації для того, щоб наочно показати конструктивні особливості деталі (складального вузла), уявити, як виглядає деталь (вузол) у просторі. Залежно від того, під яким кутом розташовані осі координат, аксонометричні проекції поділяються на прямокутні і косокутні.
Вам знадобиться
Програма для побудови креслень, олівець, папір, гумка, транспортир.
Інструкція
- Прямокутні проекції. Ізометрична проекція. При побудові прямокутної ізометричної проекції враховують коефіцієнт спотворення по осях X, Y, Z, рівний 0,82, при цьому кола, паралельні площинам проекцій, проектуються на аксонометричні площині проекцій у вигляді еліпсів, велика вісь яких дорівнює d, а мала вісь — 0, 58d, де d — діаметр вихідної кола. Для простоти розрахунків ізометричну проекцію виконують без спотворення по осях (коефіцієнт спотворення дорівнює 1). У цьому випадку проектуються кола матимуть вигляд еліпсів з великою віссю, що дорівнює 1,22 d, і малої віссю, що дорівнює 0,71 d.
- Діметріческая проекція. При побудові прямокутної діметріческой проекції враховується коефіцієнт спотворення по осях X і Z, рівний 0,94, а по осі Y — 0.47. На практиці діметріческую проекцію спрощено виконують без спотворення по осях X і Z і з коефіцієнтом спотворення по осі Y = 0,5. Коло, паралельна фронтальній площині проекцій, проектується на неї у вигляді еліпса з великою віссю, що дорівнює 1,06 d і малої віссю, що дорівнює 0,95 d, де d — діаметр вихідної кола. Кола, паралельні двом іншим аксонометричних площин, проектуються на них у вигляді еліпсів з осями, рівними відповідно 1.06d і 0,35 d.
- Косокутні проекції. Фронтальне ізометрична проекція. При побудові фронтальної ізометричної проекції стандартом встановлено оптимальний кут нахилу осі Y до горизонталі 45 градусів. Допускаються кути нахилу осі Y до горизонталі — 30 і 60 градусів. Коефіцієнт спотворення по осях X, Y і Z дорівнює 1. Окружність 1, розташована паралельно фронтальній площині проекцій, проектується на неї без спотворень. Кола, паралельні горизонтальній і профільної площин проекцій, виконуються у вигляді еліпсів 2 і 3 з великою віссю, рівної 1.3d і малої віссю, що дорівнює 0,54 d, де d — діаметр вихідної кола.
- Горизонтальна ізометрична проекція. Горизонтальна ізометрична проекція деталі (вузла) будується на аксонометричних осях, розташованих, як показано на рис. 7. Допускається змінювати кут між віссю Y і горизонталлю на 45 і 60 градусів, залишаючи незмінним кут 90 градусів між осями Y і X. Коефіцієнт спотворення по осях X, Y, Z дорівнює 1. Коло, що лежить в площині, паралельній горизонтальній площині проекцій, проектується у вигляді кола 2 без спотворення. Кола, паралельні фронтальної і профільної площин проекцій, мають вигляд еліпсів 1 і 3. Розміри осей еліпсів пов’язані з діаметром d вихідної окружності наступними залежностями:
еліпс 1 — велика вісь дорівнює 1,37 d, мала вісь — 0, 37d; еліпс 3 — велика вісь дорівнює 1,22 d, мала вісь — 0.71d. - Фронтальне діметріческая проекція. Косокутна фронтальна діметріческая проекція деталі (вузла) будується на аксонометричних осях, подібних осях фронтальній ізометричної проекції, але відрізняються від неї коефіцієнтом спотворення по осі Y, який дорівнює 0,5. По осях X і Z коефіцієнт спотворення дорівнює 1. Також допустимо зміна кута нахилу осі Y до горизонталі до значень 30 і 60 градусів. Коло, що лежить в площині, паралельній фронтальним аксонометричній площині проекцій, проектується на неї без спотворень. Кола, паралельні площинам проекцій горизонтальної та профільної, викреслюються у вигляді еліпсів 2 і 3. Розміри еліпсів від розміру діаметра кола d виражаються залежністю:
велика вісь еліпсів 2 і 3 дорівнює 1,07 d; мала вісь еліпсів 2 і 3 дорівнює 0,33 d.