Для фермера, який вирішив зайнятися розведенням великих домашніх тварин, проблема їхнього змісту може стати вельми актуальною. Велика рогата худоба, вівці або свиней тримати в житловому приміщенні не будеш. Та й для кіз звичайний сарай не буде прийнятним житлом. Так що доведеться будувати хлів.
Інструкція
- Хлів для утримання кіз може бути виконаний з дерева, а найкращі зразки будують з цегли. При цьому в дерев’яних конструкціях хліва використовуються різні утеплюючих матеріали зразок пінополістиролу. У цегляних ж спорудах застосовують виключно будівельні матеріали (за винятком каменю, оскільки він дуже холодний).
- При плануванні конструкції хліва бажано передбачити наявність горища, який може бути незамінний для господарських цілей. Пол горища зробіть з жердин або дощок, в цегляному хліві використовується бетон. Зверху на горищний підлогу для утеплення кладуть солому або сіно. При відсутності горища стелю (дах) слід утеплити пінополістиролом.
- Підлога повинна бути сухим і теплим. Розташовують підлогу в хліві на висоті приблизно в 20 см від поверхні землі. Передбачте легкий нахил підлоги для вільного збігу гною. Установка підлоги здійснюється на насипи з шлаку. Верхній шар покриття підлоги може бути дерев’яним, цегляним або бетонних, хоча останній буде надмірно холодним для тварин.
- Умови утримання кіз повинні забезпечувати всередині приміщення хліва температуру від 10 до 18 градусів, а в зимовий час — не нижче 8 градусів. На зиму хлів слід обкласти соломою, яку потім можна використовувати в якості підстилки. З метою зручності дезинфекції внутрішня поверхня стін повинна бути гладкою.
- Кози потребують світлі, тому в приміщенні хліва передбачте вікна. Розташовуватися вікна повинні не нижче півтора метрів над рівнем, на якому живуть тварини. У спекотну погоду відкриті вікна використовують для вентиляції приміщення.
- Розмір дверей повинен дозволяти пройти в хлів із візком або тачкою. Зручно розділити двері на верхню і нижню частини. Це дозволить провітрювати приміщення, відкривши верхню частину, що виключить ризик виходу кіз назовні.
- Обов’язково обладнайте хлів каналом для провітрювання. Це важливо, оскільки в приміщенні можуть накопичуватися шкідливі випари і водяний пар. Спорудити такий канал можна з дощок або труби діаметром 15 см. При сильних морозах вентиляційний канал слід закривати.
- Висота приміщення повинна становити від двох до двох з половиною метрів. Дуже високе приміщення вимагає додаткового обігріву. Загальний об’єм приміщення повинен бути розрахований, виходячи з поголів’я кіз. На одну тварину в нормі має припадати 5-6 кубічних метра.
- Біля хліва передбачте місце для вигулу тварин Висота огорожі — не менше півтора метрів. Невелику площу вигулу захистіть від сонячних променів і можливих опадів. По можливості встановіть на вигулі бетонну плиту — кози будуть прати про плиту копита, а у вас стане менше клопоту.
- При плануванні хліва дуже бажано передбачити місце для зберігання кормів. Підлоги встелити соломою, яка добре утеплює підлогу і вбирає сечу. Виділення змішуються з соломою, запобігаючи забруднення самих тварин.
- Для постійного доступу кіз до свіжої води спорудите автоматичну напувалку. Помістити її можна на кордоні загонів, що забезпечить доступ до води з обох сторін. Пристосування для подачі козам корми можуть бути найрізноманітніших конструкцій. Годівниця відділяється від загороди перегородкою.