Як побудувати правильно льох

Як побудувати правильно льох

Зібрати відмінний урожай по осені — це лише половина успіху. Щоб сільськогосподарський успіх закріпити, треба цей урожай зберегти. Тут вже ніяк не обійтися без льоху. Чи складно створити це підсобне господарська споруда своїми руками?

Інструкція

  1. Споруду льоху слід почати з вибору місця. Краще всього для цієї мети підійде сухий піднесений ділянку. Обрану майданчик розмічають, викреслюючи на грунті розміри льоху по його зовнішніх стінок. Якщо на ділянці присутня рослинність, її необхідно видалити. Краще вибрати для побудови погреба суху пору року, коли немає дощів.
  2. Намічений контур служить кордоном для риття котловану. Від лінії контуру в зовнішньому напрямку вибирають грунт, відкидаючи його в бік, подалі від місця майбутнього льоху. Обсипається грунт може ускладнити роботу, в цьому випадку буде потрібно спорудити підпирають стінки.
  3. Розміри котловану слід робити за розміром переважаючими заплановані розміри льоху приблизно на метр. Це полегшить подальші роботи з оштукатурювання і гідроізоляції.
  4. Вибираючи грунт, формують дно майбутнього льоху і його стіни. На отриманому підставі ставлять стінки льоху. Підстава під майбутніми стінами роблять гранично чистим, без засипок грунту.
  5. Стіни льоху виконують з цегли або каменів, зчіплюючи їх розчином. Можна також влаштувати опалубку, заливши в неї бетон. Передбачте достатній простір під сходи і полиці, а також місце для навішування електричного обладнання та освітлення.
  6. Приділіть особливу увагу влаштування підлоги. Для цього дно ями акуратно вирівняйте, ущільните трамбуванням, а потім покладіть на нього послідовно кілька шарів глини. Самий верхній шар зробіть з бетону, його товщина повинна бути не менше 50 мм.
  7. Якщо стіни ви вирішили зробити з деревини, заздалегідь запасіться дошками. По кутах котловану вкопати стовпи, оброблені попередньо водостійкою мастикою. До стовпів прибийте зсередини шар дощок. Потім обтягніть стіни толем або плівкою, а порожній простір між дошками і зовнішніми стінками котловану засипте землею. Набагато солідніше виглядатимуть стіни у вигляді зрубу, але його пристрій може стати більш трудомістким заняттям.
  8. Перекриття роблять з товстих брусків або колод. На такі балки укладаються дошки. Передбачте наявність люка і труб для вентиляції льоху. Люк краще зробити квадратної форми. Перекриття утеплюють шаром шлаку або землі. Кришку люка обробляють теплоізоляційним матеріалом.
  9. Для пристрою вентиляції згодяться дві труби; найкраще підійдуть труби з пластмаси, перетином 10-15 см. Розташовувати труби слід в різних кінцях погреба.
  10. Внутрішній устрій льоху включає різні полиці для зберігання продуктів. Слід передбачити простір між полицями, це необхідно для доступу повітря.
  11. Верхня частина льоху буде знаходитися вище поверхні землі і стане охороняти нижню частину від охолодження взимку і перегріву в літній час. У цій частині льоху зручно зберігати тару, що залишилася від продуктів, що пішли на зберігання.
  12. Грамотно влаштований і добре підготовлений льох забезпечить тривале зберігання різноманітних продуктів.

Корисні поради

Додаткове джерело:

Журнал «Зроби сам», «Будуємо льох», Ю.В. Проскурін, листопад 1989.