Одне з основних понять математичної статистики — це ряд розподілу. Для того щоб було зручно вивчати будь-яке явище, дані групуються за певним варьирующему ознакою. На підставі ряду розподілу можна вивчати однорідність сукупності, її межі і закономірності розвитку.
Інструкція
- Для запису використовуйте таблицю з двох стовпців або рядків. В один з них записуйте группіровочний ознака, а в другій — його частоту або частость. Частота — це кількісне значення ознаки, наприклад, кількість учнів з певною оцінкою або обсяг продажів за місяць. Щоб розрахувати частость, візьміть загальну суму за 100% і для кожної групи вкажіть частку в загальній сумі (наприклад, 20%, 30% і 50% — в сумі складає 100%).
- У першу чергу знайдіть ознака, зміни якого можна буде систематизувати. Наприклад, він повинен змінюватися з часом або зі збільшенням обсягу сукупності. Дуже зручно брати як інтервалів тимчасові проміжки (місяць, рік, день). Розрахуйте значення ознаки в кожному проміжку часу і запишіть дані в таблицю.
- Якщо вам необхідно побудувати ряд розподілу на основі кількісного группировочного ознаки, розділіть його на рівні інтервали і порахуйте значення для кожного інтервалу окремо. Потім запишіть отримані дані в таблицю. Наприклад, якщо вам треба скласти ряд розподілу для учнів, які отримали в результаті ЄДІ певну кількість балів, розділіть группіровочний ознака — кількість балів — на інтервали 0-10, 11-20, 21-30 … 91-100 і порахуйте, скільки учнів знаходиться в кожній групі. Такі ряди будуть називатися інтервальними варіаційними рядами.
- Якщо ознака, на основі якого ви збираєтеся будувати ряд, можна висловити цілим числом, побудуйте дискретний варіаційний ряд. Як групують ознаки в цьому випадку вкажіть ці числа, наприклад, тарифний розряд робітників, число кас в магазині і т.д.
- Якщо чисельно позначити ознака неможливо, утворіть ряд розподілу за якісним значенням. В цьому випадку позначте кожну групу словом, найбільш ясно відображає зміст. Наприклад, можна створити ряд розподілу порід на собачій виставці: болонка, вівчарка, тер’єр, пудель. Навпаки кожної породи напишіть кількість собак (4, 5, 5, 6), їх процентне співвідношення (20%, 25%, 25%, 30%), або їх кількість в частках (0,2; 0,25; 0,25 ; 0,3). Такий ряд називається атрибутивним поруч розподілу.