Одні джерела випромінюють світло з безперервним спектром, в інших він є лінійчатим. Навіть у двох джерел, кольори яких здаються абсолютно однаковими, спектри можуть виглядати зовсім по-різному. Для їх спостереження призначений прилад, званий спектроскопом.
Інструкція
- Візьміть велику картонну коробку. В її боковій стінці проріжте вертикальну щілину висотою в кілька сантиметрів і шириною від 3 до 5 міліметрів. Вона буде надавати потоку світла форму тонкої смужки, що тягнеться у вертикальній площині.
- На протилежній стінці коробки Розмістити чистий компакт-диск типу CD-R.
- Тепер у бічній стінці коробки проріжте отвір під трубку для спостереження спектра. Незважаючи на те, що трубка має круглий перетин, отвір повинен бути овальним, щоб її можна було повертати в горизонтальній площині.
- Вставте трубку в отвір.
- Направте щілину на джерело світла.
- Загляньте в трубку, і, повертаючи її, знайдіть спектр і розгляньте його.
- Спробуйте поспостерігати за допомогою спектроскопа спектри різних джерел світла: сонця, лампи розжарювання, люмінесцентної лампи, свічки, світлодіодів різних кольорів. Сформулюйте їх відмінність один від одного і спробуйте знайти в підручниках та інтернеті інформацію про принципи роботи цих джерел світла.
- Спектри, отримані за допомогою спектроскопа, можна фотографувати веб-камерою, цифровим фотоапаратом і мобільним телефоном. Отримані знімки ви зможете поміщати в звіти про виконання шкільних лабораторних робіт або просто використовувати в складі, наприклад, колажів або стінгазет.
- При бажанні, інтенсивність тієї або іншої лінії спектра можна виміряти. Виготовте примітивний фотометр, що складається з фоторезистора і мультиметра, що працює в режимі омметра. Затемнивши датчик, спробуйте фокусувати на ньому лінзою ті чи інші лінії спектра. Слідкуйте за показаннями приладу: чим менше опір фоторезистора, тим яскравіше він освітлений.
- Тепер, отримавши дані про інтенсивність ліній спектру, можна побудувати на папері відповідний графік (по горизонталі — довжина хвилі, по горизонталі — інтенсивність). Оскільки наш фотометр НЕ отградуірована, інтенсивність буде виражатися в умовних одиницях. А от довжину хвилі з достатньою точністю можна визначити на око — за кольором:
690 Нм — темно-червоний;
635 нм — червоний;
620 нм — червоно-помаранчевий;
600 нм — оранжевий;
580 нм — жовтий;
590 нм — салатовий;
550 нм — зелений;
520 нм — смарагдовий;
480 нм — синій;
420 нм — фіолетовий.
Зверніть увагу
Обережно поводьтеся зі свічками.