Портретний нарис — жанр публіцистичної прози, покликаний розкрити духовний світ людини, його характер, психологічні характеристики, звички шляхом опису конкретних вчинків та їх наслідків.
Інструкція
- Почати портретний нарис необхідно з пошуку героя. На перший погляд може здатися, що портретний нарис матиме більший успіх, якщо в якості головного героя виступить знаменита особистість. Сучасні ЗМІ рясніють різноманітною інформацією про зірки і представників еліти. Читач вже неабияк стомлений нескінченними розводами, скандалами, зрадами та інтригами. Тому люди з великою теплотою візьмуть нарис про такий же простий і на перший погляд не примітному людині, як вони самі.
- Приступайте до збору інформації. Жанрова особливість портретного нарису в тому, що він гармонійно поєднує документальне та художнє начало. Враховуйте це при зборі інформації. Розмежуйте фактографічні відомості та інформацію експресивно-оцінного характеру.
- Найкращого результату можна досягти, якщо будете черпати відомості з різних джерел. Візьміть інтерв’ю у майбутнього героя вашого нарису. Поговоріть з його рідними, знайомими, товаришами по службі. Щоб скласти повну картину ознайомтесь з офіційними документами.
- Зібравши всю необхідну інформацію, складіть попередній план портретного нарису. Композиція творів даного жанру включає в себе зав’язку, розвиток дії, кульмінацію і розв’язку. Якщо ви вважаєте за необхідне розширити композиційний лад, то можете додати пролог і епілог.
- Визначте структуру нарису. Ви можете викладати інформацію як в хронологічному порядку (він був …, потім зробив …, потім став … і т.д.), так і в зворотному (зараз він … займається …, але був час, коли ця людина … і т . д.).
- Тільки після вибору послідовності подачі матеріалу приступайте до вступної частини. Попутно записуйте цікаві думки, тези, цитати, які стануть в нагоді вам в подальшій роботі над нарисом.