Єдиний держіспит — відносно нове явище для нашої освітньої системи. Російська мова та література — обов’язкові до здачі предмети, і твір-роздум на задану тему — частина іспиту, яка перевіряє не тільки ваші фактичні знання, а також уміння вибудувати зв’язну розповідь, висловити і аргументувати свою точку зору.
Інструкція
- Нагадаємо, що структура твору-міркування наступна:
- У вступі, що складається з 2-3 пропозицій необхідно підвести читача до теми, яку піднімає дане твір;
- Опис проблеми, яку піднімає автор;
- Коментарі;
- Позиція автора;
- Позиція учня (найкраща позиція — часткове згоду з автором);
- Аргументація позиції;
- Висновок - Почати пропозицію можна різними способами.
Можна почати з повідомлення коротких відомостей про автора твору і про його творчість. Наприклад: «М.М. Пришвін — один з небагатьох авторів художнього слова, чиї твори виховують у нас трепет і любов до природи, вміння розглянути прекрасне у навколишньому світі. Але в даному творі він постає в несподіваній для мене ролі філософа, що шукає зв’язок природи і людини ». - Інший варіант — почати з перерахування однорідних членів з узагальнюючим словом (найчастіше в їх якості використовують абстрактні поняття, які пов’язані з темою). Наприклад: «Вірність, дружба, любов — без цих понять не можна уявити духовний світ людини. Відомий автор сучасності ділиться з нами в своїх статтях наступними роздумами … »
- Непоганий варіант — поставити у вступі риторичне питання, а краще пару, які також підводять до теми твору. Найкраще в таких питаннях використовувати протиставлення. Наприклад: «Як у воєнний час, з усіма його жорстокістю і несправедливістю може народитися в людині співчуття? Як можна відрізнити, де щирість, а де лицемірство? Ці та інші питання піднімає у своєму творі … »
- Або почніть зі своїх міркувань про проблему, що піднімається автором. Наприклад: «Я часто думав про те, як складно дати чіткі визначення таких понять, як щастя, віра або любов, але ж у них потребують усі без винятку. Автор у своєму тексті пропонує нам поміркувати про … »
- У вступі можна використовувати такі словесні звороти:
- У статті (творі, поемі) говориться (описується, розповідається, автор пропонує поміркувати, міркує) про …
- У невеликому творі письменник зачіпає дуже важливу проблему (кілька проблем, важливих для кожного з нас) …
- Автор не говорить чітко, але яку б думка він хотів до нас донести, але в усьому тексті простежується чітка лінія … - Правильно почавши твір, ви задасте тон всьому тексту, головне викладати свою думку чітко, строго дотримуючись плану.