Коефіцієнти оборотності займають одне з найважливіших місць серед економічних показників, за якими оцінюють успішність і ефективність роботи будь-якого підприємства. Вони розраховуються як внутрішніми службами організації для контролю, так і зовнішніми оцінювачами, наприклад, банками, при аналізі кредитоспроможності компанії.
Інструкція
- Щоб порахувати оборотність, вам знадобляться дані з двох головних документів, що відображають фінансову діяльність компанії:
• Баланс організації, з якого ви будете брати величину конкретних активів;
• Звіт про прибутки і збитки (ОПіУ), який показує обсяг виручки і собівартість реалізованої продукції. - Коли говорять про необхідність порахувати оборотність, мають на увазі важливість оцінки того, наскільки ефективно компанія використовує наявні в неї активи, товари та інше майно. Кожен використовуваний актив вносить свій вклад в кінцеву виручку і для оцінки цього вкладу використовують коефіцієнт оборотності. При цьому найбільш часто розраховують п’ять видів таких коефіцієнтів:
• оборотність активів підприємства;
• оборотність товарних запасів;
• оборотність кредиторської та дебіторської заборгованостей;
• оборотність основних засобів компанії. - Щоб порахувати оборотність активів компанії, розділіть виручку з ОПіУ на суму активу балансу. Ви побачите, скільки грошей в кінцевій виручці принесла кожна одиниця активів.
- Щоб порахувати оборотність товарних запасів, розділіть собівартість реалізованої продукції з ОПіУ на величину товарних запасів, взяту з балансу.
- Щоб порахувати оборотність дебіторської заборгованості, розділіть виручку з ОПіУ на величину дебіторської заборгованості, взяту з балансу компанії.
- Щоб порахувати оборотність кредиторської заборгованості підприємства, розділіть собівартість реалізованої продукції (ОПіУ) на величину кредиторської заборгованості (баланс).
- Щоб порахувати оборотність основних засобів компанії, розділіть виручку з ОПіУ на вартість основних засобів, зазначену в балансі організації.