Щодня сотні людей — родичів, шанувальників і туристів — відвідують Новодівочий цвинтар. Ця пам’ятка, одне з 100 найбільш знаменитих кладовищ світу, перебуває в Хамовницькому районі Москви поряд з Новодівичому монастирі. У 1922 році некрополь був прийнятий під охорону держави і став музеєм, який сьогодні може відвідати будь-яка людина.
Інструкція
- Поховання велися на цій території ще з XVI століття. Спочивають на Новодівичому і члени царської сім’ї (дочки царя Олексія Михайловича, перша дружина Перта I Євдокія Лопухіна), і учасники війни 1812 року (поет Денис Давидов, князь Сергій Трубецькой). На цвинтарі поховані великі діячі культури (Н. В. Гоголь, Ф. І. Шаляпін, М. А. Булгаков, В. І. Немирович-Данченко), великі політичні діячі (М. С. Хрущов, Б. М. Єльцин) . За тривалий час територія некрополя розрослася і умовно розділилася на стару, нову і новітню частини. Щоб обійти всі Новодівиче і вшанувати пам’ять всіх тих, діяльністю за життя яких ви захоплюєтеся, вам знадобиться не одна година.
- Щоб екскурсія вийшла найбільш цікавою, необхідно підготуватися до неї. Зайдіть на інтернет-сайт некрополя, почитайте брошури та спеціальну літературу про нього, щоб точно знати, кого з відомих людей ви зможете побачити. Наприклад, не можна не відвідати могилу Володимира Маяковського, Олексія Миколайовича Толстого, Зої Космодем’янської, Леоніда Утьосова. Можливо, вам захочеться покласти квіти Юрію Нікуліну або Анатолію Папанову.
- Якщо ви хочете більше дізнатися про життя великих людей, для прогулянки по кладовищу ви можете звернутися до гідів, які за двогодинну прогулянку покажуть вам найбільш знамениті надгробки і розкажуть цікаві подробиці.
- Потрапити на Новодівочий цвинтар нескладно: ви можете пішки дійти до нього від станції метро Спортивна. Вхід для будь-якого відвідувача безкоштовний, але все ж купите квіти, щоб вшанувати пам’ять покійних.
- На жаль, відвідуючи подібні місця, не кожна людина задумується про культуру поведінки. Пам’ятайте, що цвинтар — спокійне і тихе місце, де люди знаходять своє останнє пристанище. Вести себе на прогулянці по некрополю слід відповідно: не кричіть, не сваріться, не бігайте і не дозволяйте робити цього дітям.
- Не варто також обговорювати багатство надгробків або колишні недоліки покійних, адже поряд з вами можуть виявитися нащадки або друзі покійних, яким це буде неприємно. На прогулянку по кладовищу краще не вдягати викликають нарядів: коротких спідниць, глибоких декольте. Для багатьох людей кладовищі священне, і подібним зовнішнім виглядом ви можете образити їхні почуття.