Як пояснити дитині що таке повітря? Дитина його не бачить, не може помацати його руками. Але на прикладах можна показати йому, що повітря — щось реальне, його властивості легко побачити і використовувати.
Вам знадобиться
Будь банку, целофановий пакет, кубики, губка, стакан з водою, соломинка, паперова серветка, шматочок цегли, пригорща землі.
Інструкція
- Візьміть будь-яку порожню банку. Запитайте, чи є щось в ній. Швидше за все дитина відповість, що банку порожня, у ній нічого немає. Скажіть, що він помилився, в ній є щось, але він це не бачить. А як же дізнатися, що в банку щось є?
- Візьміть целофановий мішечок, нехай дитина заповнить його кульками і дрібними кубиками. Зверніть увагу малюка, що якщо в мішечку щось є, то він вже не плоский, а опуклий.
- Звільніть мішечок від кубиків. Запропонуйте дитині акуратно скрутити мішечок, затиснувши отвір. У міру скручування, мішечок у нижній частині знаходить пружність і опуклість. Отже, в ньому щось є, і це щось і є повітря. Скажіть, що повітря є всюди, в порожній банку, в кімнаті, на вулиці. Хоча він і невидимий, але виявити його можна скрізь.
- Нагадайте дитині, що всі ми вдихаємо і видихаємо повітря. Подуйте з ним через соломинку в склянці з водою, поясніть, що бульбашки це і є повітря.
- У склянку з водою опустіть губку. Переконайтеся, як рясно виділяються пухирці. Значить, повітря є в губці. Те ж виконайте з шматочком цеглини, жменею землі. Всі досліди дозвольте виконати дитині самому. Зробіть разом висновок: повітря є скрізь, в кімнаті, в склянці, в банку, у воді, в мішечку, в губки, в землі, в цеглі — повітря всюди навколо нас.
- Ще проробіть досвід. Ко дну порожнього стакана прикріпіть за допомогою пластиліну зім’яту паперову серветку і опустіть в посудину з водою отвором вниз. Запитайте дитини, намокла чи папір. Нехай дитина витягне з води склянку і переконається, що серветка залишилася сухою. Допоможіть зрозуміти, що саме повітря не дав воді намочити серветку.
- Подуйте разом на смужку паперу. Поясніть, що повітря може переміщатися, рухатися. При переміщенні гойдаються гілки дерев, трава, починає рухатися вода — утворюються хвилі. Покажіть малюнки із зображенням вітряного млина, парусного судна. Дайте вертушку — вітрячок. Покажіть, вона обертається, якщо з нею втекти. З’ясуйте разом, що саме повітря призводить вертушку в рух. Допоможіть дитині зробити таку вертушку самому.
Корисні поради
Знайомте з поняттям повітря поступово, на кількох заняттях.