Серед травм людського організму особливе місце займає обмороження. Це холодова травма, яка пошкоджує тканини і кістки людини від легкого ступеня до повного змертвіння. Найчастіше негативному впливу холоду піддаються нижні кінцівки, рідше — руки, обличчя. Обмороження може наступити і в невеликий мороз (до-5оС). Надати грамотну допомогу при обмороженні вчасно — значить запобігти серйозні наслідки для здоров’я.
Вам знадобиться
- Квітки календули;
- Дитячий крем, вазелін;
- Лимон;
- Картопля.
Інструкція
- Згубний вплив холоду на людину проявляється в рефлекторному спазмі кровоносних судин, порушення обміну речовин, прямому зміну тканин організму. Холодової травми сприяють висока вологість повітря, вітер. Негативний чинник — тривалість, інтенсивність впливу мінусових температур, сила морозу. Лікарі констатують 4 ступеня обмороження. Для вжиття заходів з лікування їх треба чітко знати.
- 1-й ступінь характеризується почервонінням обмороженого ділянки тіла, потім його зблідненням. Відзначається втрата його чутливості, відчуття пощипування і поколювання. Відігрівання повертає блідому кожному покрову почервоніння. Невелика біль, припухання, печіння проходять безслідно, як правило, через два-три дні.
- 2-й ступінь супроводжується більш явними розладами кровообігу. При цьому судинні зміни ще оборотні, і бліда шкіра при відігріванні червоніє. Ознака другого ступеня — більш інтенсивні набряки обморожених ділянок, поява бульбашок зі світлим або кров’яним вмістом.
- Тривале охолодження або дія вкрай низьких температур тягне за собою обмороження 3-го ступеня. Кровообіг при цьому порушується критично, шкіра при тепловій дії набуває синьо-багряну або чорне забарвлення, а бульбашки після відігрівання наповнюються темно-бурого кров’яний рідиною. Уражені ділянки повністю втрачають чутливість, потім починаються сильні болі.
При 4-го ступеня омертвляються і шкіра, і м’які тканини, і кістки. - Ваші дії при легкому обмороженні.
По-перше, по можливості сховайтеся від холоду.
Якщо ви обморозили особа (щоки, ніс, лоб, вуха), зігрійте їх теплими руками, рукавицями, шарфом. Якщо є загроза повторного обмороження — краще не зігрівати.
Якщо ви опинилися вдома, обличчя зігрійте підігрітими шматочками чистої бавовняної тканини, а руки і ноги — в тазах з теплою (не гарячою!) Водою. Кисті рук можна обернути стерильною пов’язкою. Загальне правило: зігріватися потрібно поступово. Грілки, вода — не вище 41оС. В окремих випадках (після гіпотермії) показана ванна, поступово нагріта до такої ж температури. - Утримуйте, по можливості, руки і ноги в піднесеному стані: це зменшить набряки.
- При замерзанні показано тепле солодке (не гаряче!) Питво. Зігрівання алкогольними напоями — самообман.
- При не дуже чутливій шкірі обличчя протріть проблемні ділянки одеколоном. Змастіть їх антисептичним дитячим кремом, накладіть суху пов’язку з ватою.
- Скористайтеся при обмороженні радами народних цілителів.
Після відігрівання шкіри при легкому обмороженні вони рекомендують втирати в уражені місця мазь з 50 г вазеліну і 10 г квіток календули, подрібнених в порошок.
Якщо після легкого обмороження шкіра залишається кілька запаленої, використовуйте такий народний засіб. Гарячу картоплю «в мундирі» розімніть на пюре і прикладіть на шматочку марлі до ураженої ділянки. Компрес тримайте, поки він не охолоне. Потім протріть обморожену ділянку грудкою вати, змоченим у воді з лимонним соком.
Зверніть увагу
У всіх тяжких випадках звертайтеся за допомогою до медичного закладу. Сигналом до лікарської допомоги є констатація факту: після зігрівання обмороження шкіра не відновлює свою чутливість.
Корисні поради
Профілактика завжди краще лікування. Якщо передбачається тривале перебування на відкритому повітрі в мороз, не забудьте перед виходом з дому щільно поїсти (енергія від харчування дасть тепло). Подбайте про одяг по погоді. Пам’ятайте: рукавиці завжди тепліше рукавичок. Не ходите в холод в тісному взутті: циркулює кров зігріває стопи.