Як позбутися від слів-паразитів

Як позбутися від слів-паразитів

Уявіть, що ви читаєте лекцію, робите доповідь або просто підтримуєте бесіду з цікавим вам людиною, прагнучи потрясти його своїми знаннями. І раптом, о жах, у вашій мові мимоволі виникають прикрі паузи, заповнені словами «там», «начебто», «типу», «коротше», «взагалі» тощо, не містять ніякого смислового навантаження і заважають пригадати необхідні тези. Ви хвилюєтеся, нервуєте, і всі ваші зусилля йдуть нанівець. Як позбутися від слів-паразитів? Дамо вам кілька рекомендацій.

Інструкція

  1. Уважно пошукайте їх у себе. Увімкніть диктофон і перекажіть зміст найдовшого і плутаного фільму протягом двадцяти хвилин, а потім прослухайте запис.
  2. Зрозумійте, для чого вони вам потрібні. Часто слова-паразити заповнюють собою своєрідні зупинки, острівці, перепочинку, якими зайняті мову і губи людини, тямить, як закінчити фразу.
  3. Замініть короткі «простацькі» паразити розгорнутими вступними словами. Замість «ну», «типу», «еее», «значить» оснастите свою промову оборотами «вважаю», «бачте», «отже,« між тим ».
  4. Підшукайте собі контролера з числа ваших колег і друзів. Можете навіть трохи доплачувати їм, щоб вони ловили вас на вживанні слів паразитів, прокрався в окультурену мова. Адже, як відомо, в чужому оці побачиш і соломинку.
  5. Крім того, щоб позбутися від слів-паразитів, необхідно збагатити своє мовлення щоденним виразним читанням вголос, що призводить до збільшення словникового запасу, відточеною дикції та інтонації, граматичної правильності та вдосконалення інших мовних елементів. Тільки не лякайте сусідів, пристрасно читаючи складу освіжувача повітря. Зверніться до художньої літератури, що містить витончені оберти і вишукану лексику. Прочитайте кілька книг, виберіть найулюбленішу і займайтеся лише з нею. При регулярному читанні вголос зникне незграбність мови, недорікуватість і незграбні вирази, покращиться мовний стиль і сама мова стане красивіше.
  6. Детально переказуйте текст. При цьому вживайте слова, використовувані в тексті оригіналу. Так ви активізуєте пасивний словниковий запас. Багато слів і вирази нам відомі, але в мові не використовуються. А оскільки пасивний словниковий запас перевищує активний, регулярно звертаючись до нього, ми збагачуємо свою мову новими словами.
  7. Періодично перечитуйте складений вами «словничок» цікавих обертів, дотепних висловів, нестандартних сполучень та окремих слів, з якими ви зіткнулися. Запам’ятовуйте ці слова і частіше користуйтеся ними, спілкуючись з людьми.
  8. Підбирайте синоніми при читанні тексту. При цьому намагайтеся, щоб зміст тексту не постраждав.