Сором’язливість — аж ніяк не погана якість! Оскільки вона безпосередньо межує з делікатністю, тактовністю. Адже людина, абсолютно позбавлений сором’язливості, в переважній більшості випадків має заслужену репутацію безпардонного нахаби. Однак якщо сором’язливість приймає надмірні форми, вона вже шкодить людині. Так як же позбутися від надмірної сором’язливості?
Інструкція
- Перш за все, постарайтеся переконати себе: постійно соромляться тільки слабкі, невпевнені в собі, люди! Іншими словами, класичні невдахи. Їм чомусь здається, що вони гірші, дурніші, бездарнішими інших, що у них нічого не вийде, що вони неодмінно потерплять невдачу в будь-якій справі і опиняться загальним посміховиськом. А хіба вам хочеться вважати себе такою людиною? Подумки повторюйте: «Я — звичайна людина, з достоїнствами і недоліками, але зовсім не невдаха!»
- Згадайте, що навіть прославлені генії помилялися, але чомусь не робили з цього трагедії, не боялися, що їх виставлять на посміховисько. На якому рівні розвитку був би світ, якби вчені після першого ж невдалого експерименту опускали руки — засміють, мовляв! Або якби знаменитий доктор Дженнінгс припинив свої досліди з вакцинації людей коров’ячою віспою, засоромилися глузувань дурнів і невігласів.
- Вам може допомогти народна мудрість. Приказка: «Не помиляється лише той, хто нічого не робить» і аналогічні висловлювання можуть допомогти перебороти сором’язливість, страх перед якоюсь справою, перед спілкуванням з людьми, публічним виступом.
- Також можна згадати і приклади з історії. Знаменитий давньогрецький оратор Демосфен з дитинства мав дефект мови і звичку некрасиво затягати плечем. Тому він дуже соромився розмовляти з людьми. Але довгими вправами, тренуваннями він впорався з цими дефектами! І став одним із найбільш блискучих ораторів в історії Афін.
- Намагайтеся частіше контактувати з людьми, вступати у розмови. Навіть обмежуючись на перших порах двома-трьома нейтральними, нічого не значущими, фразами. При першій можливості звертайтеся з питаннями до продавця в магазині, до квиткового касира, до товаришів по службі. Це також допоможе вам подолати сором’язливість.