Кожен з нас помилявся і здійснював не найкрасивіші вчинки, а після виникало почуття провини, що висить над головою, як вирок. Це почуття дуже гнітюче, не відпускає, але потрібно лише зібратися з силами і позбутися його раз і назавжди.
Інструкція
- Як правило, почуття провини зумовлено соціальними факторами. Якщо ви зробите проступок, у вас оселиться швидше досада, ніж вина, але коли в ситуації бере участь хтось, крім вас, з’являється почуття провини. Зрозумійте, що ті люди, які засуджують вас, не мають ніякого відношення до вашої особистості і до ситуації в цілому.
- Носячи в собі почуття провини, ви тим самим ніби хочете повернути час назад і виправити ситуацію. Ви уявляєте, як могло б бути інакше, що б ви робили і говорили. Тому важливо зрозуміти, що час повернути назад не можна, і те, що сталося, то сталося. Перестаньте прокручувати неприємні кадри в голові і жалкувати про них, тим самим ви не допоможете собі, а навпаки заженете у важку депресію.
- Зустріньтеся з тими людьми, з якими ви повели себе не так, як вам хотілося б, і попросіть у них прощення. Тим самим ви визнаєте свою неправоту і щире співчуття.
- Не чекайте ніякого покарання згори, перестаньте вважати себе грішником. Те, що ви зробили, було в минулому, можна навіть сказати, що на вашому місці була інша людина з іншим досвідом, і він не міг знати про наслідки.
- Тепер, бачачи ситуацію в цілому, ви усвідомлюєте помилки, і дуже важливо сприйняти їх як позитивний досвід, який дозволить вам не помилятися в майбутньому. Розвиток особистості відбувається саме в моменти кризи, тому вони так важливі й неминучі.
- Уявіть, що іншого результату у ситуації бути не могло. Справа в тому, що ми живемо не в лінійному світі, де ви є єдиною причиною всього. На все, що відбувається, впливає незліченну кількість факторів, де ви — лише один з них. Зніміть з себе цей непідйомний тягар відповідальності.
- Напишіть на папері всі свої думки, вкажіть причини вашого вчинку. Можливо, коли ви збудуєте логічне обгрунтування, почуття провини померкне.
- Використовуйте дієвий психологічний прийом «знищення доказів». Напишіть всі слова, які є у вас в голові з приводу ситуації, навіть найнеприємніші і болісні. Ізлейте все на аркуш паперу, а потім розірвіть і спаліть.
- Позбавтеся від власних образ на інших людей, бо як ними ви живите і підтримуєте свою провину.
- Простіть себе. Це, мабуть, найскладніша частина позбавлення від провини. Залишіться наодинці з собою, вирівняйте дихання і скажіть, що прощаєте себе. Що всі помилки враховані, що все, що сталося — урок, посланий згори, і, в будь-якому випадку, ви його пройшли. Ви тепер інший, ви йдете далі, ви будете краще, ніж раніше. Повторюйте ці слова про себе, поки не відчуєте повне внутрішнє згоду з ними.