Щоб приготувати масляну емульсію, можна використовувати оливкове, мигдальне, персикове, рицинова, вазелінове масло, ефірні масла, риб’ячий жир, всілякі бальзами та інші рідини, які не змішуються з водою. Якщо в рецепті емульсії відсутній позначення того, яке масло потрібно використовувати, беруть зазвичай оливкова, соняшникова, персикове або мигдальне масла. При відсутності вказівок про кількість масла для отримання 100 г емульсії береться 10 г масла.
Інструкція
- Для отримання масляних емульсій в обов’язковому порядку використовуються емульгатори. Вибір і кількість емульгатора залежать від його природи і властивостей, концентрації та застосування емульсії. Емульгаторами зазвичай служать аніонні ПАР (мила), деякі гідрофільні речовини природного походження (на кшталт пектину, желатози), напівсинтетичні (МЦ, Na-МЦ), а також синтетичні та інші ПАР. Можливе використання дозволених до медичного застосування полімерів.
- Якщо є необхідність, до складу емульсії можна ввести консерванти (сорбінову кислоту, ніпазол, ніпагін та інші).
- Технологія виготовлення масляних емульсій полягає в розтиранні в ступці емульгатора, води і масла. Процес в себе включає два етапи — отримання первинної емульсії, після чого її розбавлення водою. На першому етапі потрібно строго дотримуватися кількісних співвідношень масла, води і емульгатора. Наприклад, на 10 г масла ви можете взяти 5 г желатози і води 7,5 мл (половина від маси емульгатора і масла).
- Первинну емульсію можна виготовляти кількома способами, які розрізняються послідовністю змішування компонентів.
- Як правило, в сухий ступці змішуються емульгатор з маслом, потім до отриманої маси додається вода, після чого розтирання триває до появи характерних потріскують звуків. Це ознака готовності первинної емульсії. Далі до первинної емульсії додається потрібну кількість води.
- Можна вчинити по-іншому — долити до емульгатори, розтертого в ступці, суміш олії і води, потім швидко все це розтерти до утворення емульсії. Далі слід додавати воду, що залишилася, постійно помішуючи склад.
- Перший спосіб вважається оптимальним, оскільки здатний забезпечити одержання стійкої емульсії за більш короткий час.
Корисні поради
Рухи маточки в процесі емульгування повинні бути спрямовані строго в одну сторону, по спіралі. Крапельки олії будуть в цьому випадку витягуватися в нитки, що розриваються на більш дрібні краплі. Якщо руху маточки будуть безладними, це сповільнить процес емульгування.