Штрих-код являє собою графічну позначку, в якій особливим чином зашифрована інформація про товар. При зчитуванні коду електронним пристроєм — сканером — дані виводяться на екран у вигляді короткого тексту. Така технологія широко застосовується в торговельних центрах, коли продавці оформляють покупки на касових апаратах. Однак отримати певну інформацію зі штрих-коду можна навіть неозброєним оком.
Інструкція
- Розгляньте уважно упаковку товару. Кодова мітка може бути надрукована безпосередньо на етикетці друкарським способом або на окремому ярлику з самоклеїться стрічки. Обидва способи є абсолютно законними. І в жодному разі смужки і цифри штрих-коду повинні добре читатися, не бути розмитими й нечіткими.
- Штрих-код доповнює, але не замінює звичайну споживчу інформацію. Важливі відомості про товар обов’язково повинні бути присутніми на упаковці у вигляді тексту і / або графічних зображень.
- Не дивуйтеся, виявивши відразу кілька міток на одному товарі. Міжнародна система кодування EAN передбачає два типи штрих-кодів: звичайний і внутрішній. Звичайний код присвоюється товарах масового виробництва. Внутрішній використовується на території одного підприємства, наприклад, в супермаркетах для ідентифікації на касі вагового товару або штучної продукції власного виробництва.
- Порахуйте кількість символів у звичайному штрих-коді. Росія дотримується європейського стандарту EAN, який передбачає маркування з 13 арабських цифр. Цифрове поєднання унікальне. У світі немає двох товарів з однаковим кодом. Присвоєнням штрих-кодів займаються регіональні відділення міжнародної організації EAN International.
- Цифри в коді читаються зліва направо і позначають:
- Перші дві-три цифри — країну, з якої надійшов товар;
- Наступні чотири або п’ять цифр (залежно від довжини коду країни) — підприємство-виробника;
- Ще п’ять цифр — споживчі властивості товару (найменування, особливості, маса, склад, колір);
- Остання цифра — контрольна, яка використовується для перевірки точності зчитування коду сканером. - За контрольної цифри можна виявити фальшивий штрих-код, нанесений несумлінним виробником або продавцем. Для цього потрібно прорахувати за певною формулою суму всіх інших цифр і порівняти її зі значенням контрольної.
- Наприклад, в штрихове коді 8808993505166 контрольну цифру ви можете перевірити таким чином:
- Складіть цифри, розміщені на парних позиціях: 8 +8 +9 +5 +5 +6 = 41
- Помножте цю суму на 3: 41х3 = 123
- Складіть цифри на непарних позиціях, крім контрольної: 8 +0 +9 +3 +0 +1 = 21
- Складіть числа, отримані в другому і третьому обчисленнях: 123 +21 = 144
- Відкиньте сотні і десятки, залишивши тільки одиниці: 4
- З 10 відніміть залишився число: 10-4 = 6
У підсумку контрольна цифра виявилася правильною. Це свідчить про справжність товару. - Штрих-код не пов’язаний з якістю товару. За його мітці не можна визначити, зроблений той чи інший продукт у відповідності з усіма технологічними вимогами. Однак, за поєднанням цифр коду можна знайти інформацію про виробника у міжнародній системі GEPIR, яка підтримує базу штрих-кодів в актуальному стані.
Корисні поради
Товари російського виробництва мають штрих-коди, що починаються з цифр 460-469.