Законним шляхом продати автомобіль можна двома способами: за домовленістю між продавцем і покупцем і через комісійний магазин. Поширений з радянських часів варіант продажу й купівлі машини «за дорученням» розглядати не будемо, так як суворо за буквою закону така угода купівлею-продажем не є.
Вам знадобиться
- Документи на машину;
- Зняття автомобіля з обліку (необов’язково);
- Договір купівлі-продажу або послуги комісійної автосалону.
Інструкція
- Продавець автомобіля може сам зняти його з обліку в ГИБДД у зв’язку з продажем. Але чи вправі цього і не робити. Тоді від нього буде потрібно виписати на покупця довіреність на зняття своєї машини з обліку. Таким чином, той повинен буде спочатку зняти її з обліку від імені продавця, потім оформити вже на себе.
Якщо продавець і покупець проживають в одному регіоні, при знятті з обліку можна зберегти навіть наявні номерні знаки. В іншому випадку потрібно при знятті одержати транзитні номери на машину і зареєструвати її на покупця до закінчення терміну їх дії. - Теоретично продавець і покупець можуть навіть не укладати договори, а прийти в ГИБДД разом на реєстрацію машини на нового власника. При візит колишній господар усно підтверджує факт продажу машини і демонструє документи, з яких випливає, що раніше та належала йому.
На практиці працівники ДАІ найчастіше просять сторони все ж укласти між собою договір. - Завіряти цей документ у нотаріуса і оплачувати його послуги за ціною, що залежить від суми угоди, зовсім не обов’язково. Досить простий письмової форми, завіреної обома сторонами.
Типовий документ такого плану можна пошукати в інтернеті або звернутися за допомогою до юриста. - При продажу машини через комісійний магазин ви укладаєте з тим договір комісії і складаєте акт її прийому-передачі. Останній документ потрібно буде скласти і при продажу безпосередньо покупцеві.
Якщо ви знайшли бажає придбати вашу машину самі, можете оформити угоду також через комісійний магазин за символічну плату (у Москві в 2010 році в середньому 1000 рублів).
У цьому випадку новий власник вашого авто отримує рахунок-довідку і копію ліцензії салону, з якими може йти в ГИБДД для реєстрації набуття на своє ім’я. - Якщо ваш автомобіль був у власності менш трьох років, після закінчення року, в якому відбулася операція, ви до кінця квітня повинні подати декларацію 3НДФЛ до податкової інспекції за місцем реєстрації. При сумі угоди до 125 тис. грн. включно податок платити не треба (а більше — тільки з частини доходу, що перевищує цю суму). Але подати декларацію та заяву на майнове податкове вирахування все одно доведеться.
При продажу авто, яким володіли більше від 3 років і довше, подавати декларацію і сплачувати податок ви не повинні, відрахування з усієї суми угоди вам надається автоматично.