Під час навчального процесу педагог не тільки дає знання учням, але і перевіряє ступінь їх засвоєння. Диктанти на уроках російської мови несуть у собі обидві ці функції, тобто діляться на навчальні та контрольні. Їх мета полягає у формуванні орфографічного слуху. Але методика проведення має свої особливості.
Інструкція
- Визначте мету диктанту, який ви хочете провести:
- Засвоєння і закріплення матеріалу (вибірковий, розподільчий, творчі диктанти з усним розбором, вільний, відновлений, диктант по аналогії, попереджувальний, самодіктант (лист по пам’яті), пояснювальний);
- Перевірка знань (диктант з граматичним завданням, контрольний диктант);
- Вміння користуватися мовними засобами, конструкціями, закріплення правопису, розширення запасу слів (всі види творчих диктантів);
- Повторення й узагальнення матеріалу (комбінований творчий). - Виберіть вид диктанту, виходячи з його мети. Підберіть необхідний матеріал (текст, слова і словосполучення, репродукції картин для творчих диктантів і т.д.).
- Вкажіть у плані-конспекті уроку, на якому етапі використовуєте диктант, і обмежте час. Наприклад, попереджувальний диктант з показом тексту на дошці займає 10-15 хв і проводиться до записів у зошитах, для перевірки домашнього завдання або актуалізації знань.
- На уроці перед початком диктанту поясніть, для чого ви його проводите і яке завдання учням належить виконувати. Наприклад: метою вибіркового диктанту може бути закріплення нового матеріалу або перевірка пройденого; завданням до нього — під диктовку розподілити в зошитах (або на звороті дошки завдання виконують двоє учнів) слова по стовпчиках.
- Диктуйте пропозиції (слова, словосполучення) залежно від можливостей класу і складності виконуваного завдання. Наприклад, у творчих диктантах можуть бути завдання на поширені пропозиції, запис диктанту від іншої особи (вчитель диктує від третього, а учні записують від першої особи), замінити записані на дошці слова на синоніми і т.п.
- Дайте час на перевірку диктанту без завдань. Якщо диктант з граматичним завданням, після диктування відразу його озвучте. У цьому випадку учні розподілять час і на виконання завдання, і на перевірку всього диктанту.
- Якщо проводився диктант з усним поясненням в класі, оцініть роботу опитаних учнів.
- Зберіть зошити для перевірки в кінці уроку.