Як рахувати дні відрядження

Як рахувати дні відрядження

Точна кількість повних днів у відрядженні має значення для розрахунку належних працівникові добових і заповнення документації про відпрацьований ним часу. В цілому формальна сторона цієї процедури досить проста, але деякі нюанси слід добре знати, щоб уникнути можливих помилок.

Вам знадобиться

- Посвідчення про відрядження з відмітками про вибуття та прибуття;
- Квитки туди і назад;
- Календар;
- Калькулятор.

Інструкція

  1. Перше правило, яке слід запам’ятати: днями відрядження вважаються не тільки кожні повні добу, проведені співробітником у дорозі і безпосередньо на місці, куди він відряджений, але й дні від’їзду та приїзду. Навіть якщо працівник, як видно з квитка, відбув у відрядження до 23:59, формально він вважається провів у відрядженні все добу дня відправлення поїзда або його іншого транспорту. А що фактично з цієї доби він провів у дорозі всього лише хвилину, ніякого значення не має.
  2. Так само слід діяти, якщо зворотний поїзд (або інший транспортний засіб) прибув в 0 годин 1 хвилину.

    Більше того, навіть якщо прибув вночі співробітник мав достатньо часу, щоб виспатися до початку робочого дня, в цей день він строго за буквою закону має право взагалі не з’являтися на робочому місці, тому що формально все ще знаходиться у відрядженні. На практиці все залежить від дуже багатьох нюансів: свідомості працівника, відносин у фірмі, корпоративної культури, ситуації на виробництві в конкретному випадку і різних інших факторів. Але формально вимагати від співробітника в день повернення з відрядження йти на роботу ніхто не може.
  3. Труднощі при підрахунку днів відрядження викликає також момент, пов’язаний з необхідністю доїхати від міста, де живе працівник, до аеропорту. Якщо літак відправляється вночі вже наступного дня, часом початку відрядження зазвичай вважається момент посадки працівника в транспортний засіб, що доставляє його в аеропорт (автобус, електричку, експрес). Простіше кажучи, людина відлетів о 4 годині ранку в понеділок, але щоб дістатися до аеропорту, розташованого поза меж міста, йому довелося о 23:00 в неділю скористатися останнім автобусом. У цьому випадку днем ​​від’їзду вважається неділя. Та ж ситуація і з днем ​​приїзду.
  4. З урахуванням усіх цих моментів і вважаються дні перебування у відрядженні. Таким чином, бухгалтер чи інший співробітник, провідний документацію по відрядженнях, повинен виходити з документально підтвердженого часу приїзду і від’їзду відрядженого і за календарем повинен порахувати кількість повних діб від першої дати до другої включно. Отримало число за законом і є часом, проведеним співробітником у відрядженні.

Зверніть увагу Зверніть увагу

На практиці в деяких організаціях (як правило, з іноземною участю або при оплаті відрядження іноземним партнером) днями відрядження можуть вважатися лише повну добу, проведені працівником безпосередньо в пункті призначення.

Наприклад, можна розглянути ситуацію, коли співробітник був відряджений з Москви до Санкт-Петербурга і провів в північній столиці два дні. Для цього він виїхав з Москви увечері в понеділок, прибув в місто на Неві вранці у вівторок, а ввечері в середу виїхав назад до Москви, і поїзд його прибув на Ленінградський вокзал вранці в четвер. За російськими законами він перебував у відрядженні чотири дні — з понеділка по четвер включно. А для іноземців може вважатися що співробітник був у відрядженні тільки два дні. При цьому добові у іноземних компаній за два дні відчутно більше стандартних російських за чотири. Втім, по звітності перед російськими контролюючими органами в такій ситуації все оформляється, швидше за все, по вітчизняному стандарту, оскільки ніякого особливого порядку оформлення відряджень при оплаті їх іноземцями законами РФ не передбачено.

Корисні поради

Знання цих нюансів не зашкодить і самим відрядженим, тому що їх дуже бажано враховувати вже при написанні заяви та проставленні у посвідченні про відрядження дат вибуття з початкового пункту відрядження і повернення до нього.