Великдень, один з головних, найбільш шанованих свят для християн. В цей день вони згадують про подвиг і чудесне воскресіння Спасителя, який зазнав смертні муки за людей, дарувавши людям надію на краще життя після смерті. За давно усталеною традицією Великдень завжди відзначають в неділю. Але як обчислити точну дату цього великого свята? І чому в різні роки ця дата теж різна?.
Інструкція
- Великоднім неділею вважається те неділі, яке настає слідом за першим же повним місяцем після весняного рівнодення. Справа в тому, що дата цього свята визначається взаємним положенням Сонця і Місяця, тому існує досить широкий розкид — від 22 березня до 25 квітня за юліанським календарем. Або, відповідно, від 7 квітня до 8 травня за григоріанським календарем.
- Але чому взагалі став можливим такий розкид в датах? Невже не можна було точно визначити, коли саме відбулася ця подія? Справа в тому, що Великдень спочатку була іудейським святом, що знаменує вихід євреїв, під керівництвом пророка Мойсея з Єгипту. За давнім іудейським календарем, Великдень святкували в чотирнадцятий день першого весняного місяця нісана. Однак через те, що кожного місяця в іудеїв починався в молодика, Великдень випадала на день повного місяця в березні.
- Оскільки, згідно християнським канонам, розп’яття Спасителя відбулося напередодні іудейської Пасхи (яка, нагадаємо, припадає на різні дні тижня), то на вселенському соборі в Нікеї, що відбувся в 325 році, було вирішено: святкувати Пасху в першу неділю, що наступає слідом за першим повним місяцем після дня весняного рівнодення.
- Для того щоб кожен бажаючий міг сам обчислити день Пасхи, були складені так звані «пасхалії» — спеціальні таблиці. Можна скористатися ними, і заодно підрахувати, на які дати випадають інші значущі свята християн. Адже свято Вознесіння Христа відзначається на сороковий день після Великодня, а свято Трійці — на п’ятдесятий.
- Можете скористатися також астрономічним календарем, де наведені фази Місяця на весь поточний рік. Ви без зусиль визначите, на яку дату випадає перший день фази повного місяця після весняного рівнодення (21 березня). А вже визначити дату неділі, найближчого до цього дня — пара дурниць. Ось це і буде дата Пасхи.
- Питанням визначення точної дати Пасхи в колишні часи займалися не тільки священнослужителі, а й багато вчених, у тому числі всесвітньо відомі. Наприклад, знаменитий німецький математик Карл Фрідріх Гаусс в кінці 18-го століття розробив формулу для обчислення дня Великодня. Вона досить об’ємна. Будь-який бажаючий може легко знайти її в інтернеті.