Такт являє собою таку музичну одиницю, яка починається з сильною частки. Після цієї сильної частки, як правило, слід слабка. Тобто, відбувається чергування сильних і слабких долей.
Вам знадобиться
- Ритмічні музичні твори;
- Паличка диригента.
Інструкція
- Зверніть увагу на те, що розмір такту визначається як співвідношення часток у ньому. Оскільки такт є абстрактною величиною, його потрібно вміти відчути. Наприклад, коли ви слухаєте ритмічну музику, мимоволі починаєте похитувати головою або притупувати ногою. Чергове прітопиваніе або погойдування припадає на сильну частку.
- Щоб вважати такт і навчитися диригувати, розучите для початку прості рухи. Наприклад, якщо ви співаєте мелодію на дві чверті, значить, в такті буде дві частки. Покажіть їх наступним чином: спочатку рука опускається вниз — це такт «раз», потім піднімається вгору — це такт «два». Кожен помах руки відповідає одній чверті, тому під час руху руки вгору співайте або одну чверть, або дві восьмі. Диригуючи, опускайте кисть плавно і по дузі, точно також і піднімайте її вгору. Всі рухи повинні бути м’якими.
- Щоб заспівати мелодію в розмірі три чверті, покажіть рукою три частки: одна повинна бути сильною, а дві інші слабкі (має вийти трикутник). Сильну, як правило, показують рухом руки зверху вниз. Друга — слабка долу — рух руки в сторону, на третю частку «трикутник» потрібно з’єднати помахом руки вгору. Але пам’ятайте, що рухи повинні бути плавними, крім сильного акценту.
- Розмір чотири чверті виглядає наступним чином: спочатку вниз, потім вліво, потім вправо і лише потім тільки вгору. Рухи повинні бути як і раніше плавними, а сильний акцент більш різким.
- Навчіться уважно слухати акценти в музиці. Акцент — це і є початок такту. Навчившись розрізняти в мелодії акценти, вам легше буде порахувати частки.
Зверніть увагу
При визначенні акценту не плутайте його з ритмічним малюнком. Тут не повинно бути ніяких чергувань ударів різної тривалості! Тільки рівні удари!
Корисні поради
Можливо, з першого разу буде складно порахувати такт правильно. Не турбуйтеся! Можна зробити декілька спроб і в кінцевому підсумку обов’язково все вийде.