Сальдо (залишок) — основний термін бухгалтерського обліку. Спеціаліст по сумах сальдо на рахунках фірми оцінить її економічний стан. Зрозумівши, як вважається сальдо, ви самостійно обчисліть суму зарплати або залишок банківського рахунку.
Інструкція
- Рахунки, по яких ведеться бухгалтерський облік в організації, можуть бути трьох типів: активні, пасивні та складові активно-пасивні. Відповідно, сальдо по кожному типу рахунків вважається за різними алгоритмами. Бухгалтерське сальдо складається з дебету і кредиту.
- Сальдо завжди прив’язане до певного періоду. У «докомпьютерную» еру бухгалтерським періодом був місяць. Сальдо початкове переносилося з кінцевого минулого місяця, а вважати сальдо кінцеве поточного місяця доводилося вручну. Зараз у програмах обліку залишки виводяться на довільну дату.
- Активні рахунки. Звітний період починається з рахунків, що мають дебетові залишки (Дб_Начало). Надходження на ці рахунки відображають в обороті за дебетом (Дб_Обoрoт), а вибуття — в обороті за кредитом (Кр_Обoрoт). Закінчується звітний період підрахунком оборотів за дебетом і за кредитом і виведенням кінцевого сальдо (Дб_конец), яке потім перейде в наступний звітний місяць:
Дб_Конец = Дб_Начало + Дб_Обoрoт — Кр_Обoрoт - Звітний період починається з рахунків, що мають кредитові залишки (Кр_Начало). Надходження на ці рахунки відображають в обороті за кредитом (Кр_Обoрoт), а вибуття — в обороті за дебетом (Дб_Обoрoт). Закінчується звітний період підрахунком оборотів по кредиту і по дебету і виведенням кінцевого сальдо (Кр_конец), яке потім перейде в наступний звітний місяць:
Кр_Конец = Кр_Начало + Кр_Обoрoт — Дб_Обoрoт - Активно-пасивні рахунки. У таких рахунків сальдо має і дебетову, і кредитову частину. Кінцеве сальдо виводиться так:
Якщо сума Дб_Начало — Кр_Начало + Дб_Обoрoт — Кр_Обoрoт більше нуля, то вона ставиться в кінцеве сальдо за дебетом, за кредитом пишеться нуль. В іншому випадку забирається мінус і пишеться отримана сума в кінцеве сальдо по кредиту, в дебет пишеться нуль. - У реальному бухгалтерії кожному рахунку відведена своя роль. Наприклад, рахунок «Зарплата». Тут періодом обліку найчастіше є місяць. Вхідний залишок по кожному особовому рахунку це недоотримана зарплата минулого місяця (борг за підприємством), або перебір зарплати минулого місяця (борг за працівником). Відповідно, це дебетова і кредитова частини початкового сальдо. Вважати сальдо кінцеве (по суті, зарплату поточного місяця) потрібно за схемою:
Борг за підприємством — Борг за працівником + Нараховано — Утримано.
Якщо вийшов позитивний результат, вам є що отримувати в цьому місяці.