Досить ефективним напрямком в психології є казкотерапія, що використовується як для дорослих, так і для дітей. Вона вимагає високого рівня майстерності і знань, вміння працювати з текстом, осягати і інтерпретувати смисли. Зокрема, існують кілька правил, присвячених тому, як потрібно здійснювати аналіз казки.
Інструкція
- Виділіть смислові пласти у казці ще до того, як приступити до роботи з групою. Зверніть увагу на ті, які обов’язково повинні бути розкриті в ході аналізу. Вони повинні бути безпосередньо пов’язані з темами, які обговорюються в даний момент з дітьми, даючи ілюстрацію можливих методів вирішення актуальних життєвих проблем.
- Підготуйте малюнок, з якого почнеться аналіз казки. Від обговорення цієї ілюстрації протягом заняття переходите до обговорення змісту.
- Давайте можливість дітям брати участь в обговоренні. Будьте готові до того, що з’являться нові, не передбачені вами інтерпретації. Розглядайте їх право на існування, не відкидайте нічого нового і не відповідає вашим планом. Вскриванія нових, неврахованих вами смислів — практично неминуча проблема, з якою ви зіткнетеся.
- Розподіляйте ролі: діти повинні аналізувати казку, висловлюючись від імені тих героїв, з позиції якої вони виступають. Це має бути занурення в події, а не відсторонене спостереження. Не випускайте з рук ініціативу: вам необхідно зводити всі висловлювання разом, орієнтуючись на кінцеву мету і бажані висновки.
- Зверніть увагу на те, що казка повинна відповідати вашим прагненням. Дозволена проблема повинна існувати не в явній, але в метафоричній формі, там не повинно бути явного моралізаторства. Крім того, необхідно, щоб дії героїв могли бути змінені, припускали різні варіанти. Казка повинна дозволяти працювати з нею і довільно варіювати зміст.
- Приділяйте увагу питанням: переходьте від більш конкретних, безпосередньо прив’язаних до розвертається подій, до більш загальним, наближеним до актуальної проблеми. Розділяйте дітей на групи, пропонуючи їм програвати казку відповідно до нових, вигаданими ними варіантами розвитку сюжету.