Як робити флажолети

Як робити флажолети

Флажолет — м’який повітряний звук, який можна зробити тільки на струнному інструменті. Наприклад, на гітарі. Оволодіння прийомами вилучення флажолетів допоможуть кожному гітаристу значно розширити свій виконавський потенціал і прикрасити будь-яку пісню красивими обертонами звуками.

Вам знадобиться

гітара
багатогодинна практика

Інструкція

  1. Візьміть гітару, знайдіть дванадцятий лад (цей лад зазвичай буває позначений двома білими крапками). Знайти його можна, просто відрахувавши від першого ладу дванадцятий. Дуже легко доторкніться до струни над металевою перегородкою лади, яка ближче до корпусу гітари. Тільки не треба затискати пальцем струну, просто доторкніться до неї. Правою рукою смикніть струну. І відразу ж приберіть ліву руку. Звук, який ви почуєте називається відкритим флажолетів. Він вище основного тону (притиснутою на дванадцятій ладу ноти) на октаву — це перший тип флажолетів. Спробуйте також взяти флажолет на сьомому і п’ятому ладах. Ви помітите, що вони будуть звучати трохи глухіший, ніж на на дванадцятому. Але їх теж можна використовувати під час гри, як засіб звукової виразності.
  2. Потренуйтеся у витягу другого типу флажолетів — штучних. Вони відрізняються від першого типу тим, що беруться на «затиснутих» струнах за допомогою медіатора. Витягувати їх можна на тих же ладах, що і відкриті. Зверніть увагу, що відмінність тільки в способі звуковидобування, але не в самому звуці. Якщо тренуватися щодня, хоча б по кілька хвилин, ви зможете досить швидко освоїти техніку штучного флажолети. Незважаючи на те, що ця техніка вважається більш складною, ніж техніка вилучення відкритого флажолети.

    Найчастіше техніка штучного флажолети використовується серед музикантів, які грають на електрогітарах. Тому що досить тихий звук штучного флажолети взятого, наприклад, на п’ятому ладу легко зробити голосніше, за допомогою спеціальної підсилює звук апаратури або медіатора.
  3. Освоюйте складні флажолети. Це поєднання акомпанементу, який гітарист веде правою рукою і одночасного з цим вилучення флажолетів. Ці прийоми можна використовувати у виконанні пісень. Візьміть будь-яку добре освоєну вами пісню і додайте до її звучанням кілька флажолетів. Зрозуміло потрібно брати пісню, яка підходить за настроєм до характеру звучання флажолетів. Тому візьміть спочатку пісню неквапливу.

Зверніть увагу

У нотній грамоті флажолети мають спеціальні позначення — «Фл.», А далі римською цифрою вказується номер ладу, на якому флажолет повинен витягатися. В іноземних нотних виданнях флажолети позначаються, як «Hm».

Корисні поради

При вилученні відкритих флажолетів можете коригувати швидкість отнимания лівої руки від струни — від цього буде змінюватися характер звучання флажолети. Якщо руку прибрати від струни відразу, то флажолет вийде коротше і чіткіше. І, відповідно, навпаки.