Вивчаючи російську мову, школяр стикається з декількома видами розбору слова (фонетичним, морфологічним, морфемним). Найважчим серед них є розбір фонетичний, так як крім теоретичних знань з російської мови, дитині потрібно мати розвинений фонетико-фонематичний слух. Практика показує, що у багатьох сучасних дітей виникають проблеми з фонетичним розбором слів.
Вам знадобиться
1. Папір.
2. Ручка.
Інструкція
- Запишіть слово, поставте наголос, розділіть його на склади. Запишіть, скільки в слові складів, голосних і приголосних букв.
Ям-ка — 2 складу, 2 голосних, 2 приголосних. - Запишіть у стовпчик всі букви слова, поруч у квадратних дужках вкажіть звуки, які позначають літери при вимові.
я [й] [а], м [м], до [к], а [а] - Дайте характеристику кожного звуку. У голосних вкажіть ударності-безударность. У приголосних звуків напишіть дзвінкий — глухий, парний — непарний (по дзвінкості — глухість), твердий — м’який, сонорні (якщо звук є таким).
я [й] — приголосний, дзвінкий непарний, м’який, сонорні, [а] — голосний, ударний.
м [м] — приголосний, дзвінкий непарний, твердий.
до [к] — приголосний, глухий парний, твердий.
а [а] — голосний, ненаголошений. - Порахуйте і запишіть на наступному рядку кількість букв і звуків у слові.
4 букви, 5 звуків.
Зверніть увагу
Літери видання і Ь при вимові звуків не позначають, в квадратних дужках ставиться прочерк, характеристика звуку не дається.
Букви Е, Е, Ю, Я, стоять на початку слова, після видання і Ь знаків, після голосних, позначають приголосний звук [й] і голосний звук [е, о, у, а] відповідно.
Корисні поради
Якщо у дитини є проблеми з розвитком фонетико-фонематичного слуху, необхідні заняття з логопедом.