Віники в лазні створюють неповторний аромат. Вони можуть бути сухими і свіжими. У свіжих віниках високий вміст ефірних масел, вони більш гнучкі й міцні. Заготовлювати матеріал для них починають з початку червня по серпень. Найпоширеніші віники: березові, липові, дубові.
Вам знадобиться
— прути з листям;
- Секатор;
- Мотузка;
- Коробка для зберігання.
Інструкція
- Щоб зробити віники для лазні, виберіть молоді рослини, віком не більше 3 років, у яких добре гнуться гілки. Чи не заготовлюйте сировину поруч з дорогою.
- Зрізайте з берези бічні пагони, які розташовані ближче до землі. Листя на них повинні бути ніжними і бархатистими, а не шорсткими. При різанні користуйтеся секатором.
- Зрізані гілки не кладіть у мішки, а зв’яжіть мотузкою, яку будинку відразу зніміть. Інакше вони не будуть еластичними.
- Залиште їх в підсобному приміщенні на один-два дні для підв’ялювання. Не допускайте в цей час потрапляння на них прямих сонячних променів і надмірного пересихання.
- Відсортуйте гілки по довжині. Оптимальна довжина віника повинна бути від 40 см до 60 см. Нижню частину кожної гілки очистіть від листя на одну третину, тоді віники не будуть розпадатися.
- Товщину зробіть такий, щоб його зручно було тримати в руці. Формується віник з середини. Для цього до гілок товстіший додавайте тонкі. Вигини гілок повинні дивитися всередину, а блискуча сторона листя назовні.
- Для зв’язування віника візьміть прядив’яну або бавовняну мотузку. Розділіть віник на дві частини. Одну з них укладете нижче щодо іншої частини на 15 см.
- Дуже щільно зв’яжіть обидва пучка в одному місці. Всі гілки поверніть в одну сторону. Для цього перекрутіть зв’язку в одному напрямку. Ще раз віник дуже щільно зв’яжіть і обріжте нитка.
- Нижні краю ручки підрівняйте садовими ножицями або секатором. Готові віники зв’яжіть попарно і розвішані для сушіння. Вони не повинні торкатися один до одного, що дозволить їм краще провітрюватися і сохнути.
- Віники можна розкласти в прохолодному місці на відстані один від одного. Їх необхідно кожен день перевертати.
- Добре просохлі віники зберігайте в штабелях, періодично перекладаючи їх. У міських умовах зберігайте в картонних коробках, на яких зробіть дірочки. Не укладайте їх щільно, щоб вони не пересохли.