Уміння розбирати вірш може знадобитися як в школі, так і у вищому навчальному закладі. Щоб правильно здійснити аналіз, вам необхідний план розбору вірша, з точки зору його фоніческого, звукового побудови — метрики, ритміки, рими, строфіки та іншим характеристикам.
Інструкція
- Уважно прочитайте вірш.
- Визначте, до якої системи належить вірш: тонічної, силабічної, силабо-тонічної. Якщо є два рітмообразующіх фактора — склад і наголос, закономірне чергування фрагментів тексту з рівною кількістю складів, серед яких ударні склади певним закономірним чином чергуються з ненаголошеними — це силабо-тонічна система. Якщо відбувається чергування рівноскладовим рядків, причому, кількісне співвідношення складів є рітмообразующім фактором, а інші чинники (довгота складів, їх ударності) не приймаються до уваги — це силабічних система. Якщо ж число ударних складів у віршованій рядку регулюється, а число ненаголошених складів більш-менш вільно — ви маєте справу з тонічної (акцентної) системою віршування. Зупинимося на силабо-тонічної системі віршування, так як в ній написано більшу кількість віршів у російській літературі.
- Визначте розмір. У силабо-тонічної системі використовуються п’ять розмірів: ямб — двоскладовою розміром, що включає в себе короткий (безударний) і довгий (ударний) склади. Хорей — двоскладовий віршований розмір, стопа якого містить довгий і наступний за ним короткий склади. Дактиль — трискладовий розмір, що складається з одного довгого і двох наступних за ним коротких складів. Амфібрахій — віршований розмір, утворений трискладових стопами з наголосом на другому складі. Анапест — трискладовий віршований розмір, стопа якого складається з двох коротких і одного довгого складу. Залежно від кількості стоп можна сказати, яким саме складним розміром організовано вірш.
- Якщо рядки по довжині не однакові, не забудьте вказати, що відбувається усікання (нарощування) рядки. Якщо перша і третя рядок довше другою та четвертою, то відбувається усікання ненаголошеного складу. Якщо перша і третя рядки коротше другої та четвертої — нарощування.
- Якщо перша і третя рядок вірша закінчується на ударний склад (чоловіча клаузула), а друга та четверта на безударний (жіноча клаузула), запишіть, що відбувається чергування чоловічих і жіночий клаузул. І навпаки.
- Визначте, з якою римуванням строфа четверостишья: суміжна (аавв), перехресна (авав), охватна (авва).