У житті часто бувають різні обставини, за якими необхідно провести поділ майна. Будинок ділять при отриманні спільної спадщини, при розлученні, при наявності декількох власників, які хочуть жити окремо. Розділ можна зробити відповідно до конкретної ситуації.
Вам знадобиться
- Паспорт;
- Виписка з кадастрового паспорта будинку;
- Копія кадастрового плану будинку;
- Заява у відділ архітектури і містобудування;
- Висновок експертної комісії;
- Кадастровий паспорт на кожну частку;
- Кадастровий план на кожну частку;
- Заяву в Арбітражний суд, якщо взаємної згоди немає.
Інструкція
- При отриманні спадщини, частиною якого є житловий будинок, розділ можна зробити шляхом продажу та отримання частки кожного в грошовому еквіваленті або шляхом розділу в натурі на частини. Також відбувається поділ між співвласниками. Якщо спадкоємці або співвласники прийшли до взаємної згоди, то щоб розділити будинок, слід звернутися до відділу архітектури та містобудування, представити виписку з кадастрового паспорта, копію кадастрового плану, написати заяву і вказати, на які частини хотілося б розділити будинок. Додатково слід подати висновок експертної комісії, в складі якої буде присутній технічний співробітник з відділу БТІ.
- Після висновку головного архітектора району будинок можна ділити на частини з установкою між частинами капітальної стіни і з обладнанням окремого входу кожному власнику.
- Після розділу в натурі кожний власник зобов’язаний викликати технічного співробітника БТІ для складання технічних документів на свою частку, оформити кадастровий паспорт своєї частки, кадастровий план, отримати виписку з усіх документів, копію документів про присвоєння адреси кожної частини і зареєструвати права власності в Управління Федерального реєстраційного центру .
- Якщо спадкоємці або співвласники не прийшли до взаємної згоди про поділ будинку в натурі або про його продаж для отримання частки кожного в грошовому еквіваленті, а також якщо будинок неможливо розділити в натурі, всі розбіжності вирішуються в Арбітражному суді. Суд може в примусовому порядку зобов’язати незгодних з розділом або продажем осіб виплатити грошову суму в розмірі вартості частки будинку.
- По-іншому розділ виробляється між подружжям. Якщо будинок був отриманий у спадок, куплений до шлюбу або є шлюбний контракт із зазначенням, що будинок при розлученні поділу не підлягає і переходить комусь із подружжя, розділити будинок неможливо.
- Якщо будинок був куплений в період шлюбу, то незалежно від того, на кого він оформлений, майно належить кожному чоловікові в рівних частках (стаття 256 ГК РФ і стаття 34 СК РФ). Тому будинок можна розділити на частини в натурі або продати і отримати грошову суму, рівну ½ вартості будинку.
- При неможливості домовитися всі питання про розподіл вирішуються в судовому порядку.
- При будь-якому розділі не варто забувати, що будинок стоїть на землі, і земля є невід’ємною частиною будинку, тому ділити доведеться не тільки будинок, але і земельну ділянку. Для його розділу слід провести межування, оформити власний кадастровий паспорт на кожну частку ділянки та зареєструвати права власності.