Уявіть собі таку ситуацію: ви пішли в похід, але раптом виявили, що ви і ваша група залишилися без сірників і запальничок. А якраз настав час розвести багаття. Як вчинити в цій ситуації? Спробуйте скористатися рекомендаціями щодо того, як запалити вогонь, використовуючи труть.
Вам знадобиться
Приступаючи до добування вогню первісними способами, спочатку підготуйте трут. Як трута можуть бути використані:
- Спори висохлого гриба-трутовика;
- Корпія з матерії;
- Деревний пил з під кори поеденних комахами дерев;
- Гнилушки;
- Подрібнена суха кора;
- Сухий мох;
- Ворсисті частини сухих рослин.
Врахуйте, що труть потрібно зберігати в сухому місці, уникаючи вогкості.
Інструкція
- Для початку, знайдіть кремінь — камінь, який при ударі по ньому залізом (за який можна використовувати ніж) дасть іскри. Кремень потрібно тримати якомога ближче до труту.
- Зазвичай туристи беруть з собою в похід біноклі, підзорні труби або фотоапарати. Це дає можливість використання лінз від оптичної техніки для фокусування на труть сонячних променів. Лінзу також можна спорудити з двох стекол випуклої форми від годинника, заповнюючи проміжок водою і замазуючи стик глиною.
- Приступимо до видобутку вогню тертям. Насамперед потрібно змайструвати цибулю. Це нескладно: потрібно взяти стволик молодої берези, тиса або ліщини діаметром 2-3 см і довжиною в один метр і натягнути тятиву з мотузки між кінцями.
- Потім вам знадобиться свердло. Для цієї мети підійде соснова паличка з діаметром олівця і довжиною близько 30 см. Не забудьте також підібрати в якості опори поліно з твердої породи дерева (дуб, береза тощо).
- Тепер про те, як добувати вогонь тертям. Робимо лунку в очищеній від кори опорі глибиною приблизно 1,5 см.
- Тятиву лука обводимо в 1 оборот навколо свердла.
- Свердло вставляємо в лунку одним кінцем, а інший кінець притискаємо рукою через рукавичку (шматок тканини, кору), щоб не поранити руку.
- На опору навколо свердла викладаємо труть.
- Лук потрібно пересувати швидкими рухами вільною рукою взад-вперед так, як ніби ви збираєтеся розпиляти свердло пилкою впоперек.
- Через деякий час труть почне розігріватися від тертя, а потім буде тліти. Тепер обережно роздуваємо
полум’я і переносимо його на підпал. - Якщо у вас є з собою патрони, можна спробувати зробити так. З трісок складіть невеликий костерчік.
Висипте на вогнище невелика кількість пороху, а іншу його частину покладіть на камінь поряд так, щоб порох стикався. - А тепер швидко тріть порох на камені іншим каменем. Від тертя порох спалахне, і потім займуться тріски.
- І наостанок, ще один спосіб розпалити вогонь без сірників. Беремо дерев’яний брусок, захльостує його сталевим дротом і якнайшвидше дріт перетягуємо. Через тертя дріт достатньо розігріється для того, щоб можна було підпалити від неї фотоплівку, порох або інші легкозаймисті матеріали.
- Тепер ви завжди зможете запалити вогонь, навіть якщо у вас не буде під рукою сірників або запальнички.