Натуральний бджолиний мед володіє відмінними смаковими властивостями і цілющий ефект. Природний мед містить майже всі макро-і мікроелементи, вітаміни, ферменти, гормони і ефірні масла. Всі ці речовини знаходяться в натуральному меді в збалансованому співвідношенні, завдяки чому їх властивості дуже корисні для здоров’я людини. Однак цілющий бджолиний мед нерідко піддається фальсифікації. Тому, вибираючи його, дуже важливо вміти розпізнати — органічний чи це продукт або підробка.
Інструкція
- Підробленого меду багато як в магазинах, так і на ринках. Бувають відносно чесні сурогати: квітковий мед, зібраний з нектару медоносних квітів, змішують з низькосортним падевий медом (з солодких виділень комах на листі рослин). Такий мед, на відміну від сьогодення, надмірно клейкий. Існує також сурогат меду від бджіл, підгодованих цукром. Подібну фальсифікацію непросто відрізнити навіть в лабораторії. Але бувають також і відверто безсовісні підробки, які виходять в результаті змішування цукрового сиропу з лимонною кислотою і його розігрівання. Штучна природа цього «меду» маскується: для кольору — відваром кульбаби, а для запаху і смаку — медової есенцією і рожевим маслом. Для переконливості «умільці» додають в сурогат шматочки сот. При цьому на смак продукт виходить цілком їстівний, але ні вітамінів, ні ферментів в ньому немає. І, звичайно ж, такий сурогат не володіє унікальними лікувальними властивостями натурального меду.
- Натуральне походження меду дуже важливо, особливо якщо ви використовуєте його в лікувальних або косметичних цілях. Липовий мед запашний, прозорий, блідо-жовтого і навіть трохи зеленуватого кольору. Буркуновий мед може бути зовсім безбарвним. Він особливо корисний при гастриті зі зниженою кислотністю. Гречаний мед темного кольору, смак терпкий і трохи гіркий, в ньому заліза і білків більше, ніж у білому меді. Рідкий акацієвий мед лікарі рекомендують його повним людям і діабетикам.
- При купівлі меду можна попросити торговця показати сертифікат якості: за правилами продавець повинен мати сертифікат на кожен сорт меду. Однак повноважних лабораторій з видачі сертифікатів поки що небагато, та й аналіз меду — справа досить-таки клопітна. Тому нерідко адміністрація ринку обмежується вимогою паспорта пасіки та ветеринарної довідки.
- Натуральний квітковий мед відрізняється приємним запахом, на відміну від сурогату, який запаху не має. Виняток становлять лише деякі квіткові меду (наприклад, з іван-чаю), що мають трохи вловимий запах або не мають його зовсім.
- Закристалізувався структура меду не є ознакою його ненатуральності або несвіжості. Закристалізувався мед з грубозернистим, дрібнозернистої або салообразной структурою — нормальний стан натурального меду. Рідким він буває тільки в літню пору року. Цей мед можна легко перетворити на рідкий, якщо потримати його на водяній бані при температурі 40-45 градусів.
- Виявити домішки в меді зовсім нескладно. Для цього помістіть пробу меду (якщо можливо, з дна посуду) в невелику скляну ємність та додайте дистильованої води в співвідношенні 1:2. Ознаками сурогату меду будуть: мутнуватий розчин з райдужними переливами; випадання осаду з нерозчинної сторонньої домішкою (наприклад, цукрового пилу).
- Додайте до до розчину меду кілька крапель будь-якої кислоти або оцту. Якщо при цьому відбудеться скипання або спінювання, тобто відбудеться виділення вуглекислого газу, значить, в меді є домішка крейди.
- Потім капніть в розчин кілька крапель 5% настоянки йоду. Реакція посиніння розчину вказує на присутність домішки борошна або крохмалю.
- Додайте до розчину меду і дистильованої води трохи 5-10%-ного розчину ляпісу (азотнокислого срібла). У чистому натуральному меді осаду не буде. Якщо ж виявлено випадання осаду, то це говорить про наявність домішки цукрового сиропу (цукрової патоки).
- Можна також застосувати й інший спосіб розпізнавання натурального меду. До 5 см3 розчину меду на дистильованій воді потрібно додати 22,5 см3 метилового (деревного) спирту і 2,5 г свинцевого оцту. Присутність цукрової патоки можна визначити за утворився рясного жовтувато-білому осадку.
- Оскільки не всі види сурогату меду піддаються органолептическому виявлення, то більш глибоку експертизу на натуральність і якість квіткового меду проводять також спеціальними лабораторно-хімічними методами.
Корисні поради
Кращий спосіб придбати натуральний мед — купувати його безпосередньо у тих, хто тримає пасіку. Також якісний натуральний мед можна придбати на ярмарках-виставках меду.