Життєві ситуації бувають різні, і часто мають місце обставини, коли потрібно визначити і розпізнати реагенти, розчини в пробірках, які абсолютно ідентичні за кольором і запахом. Це може бути потрібно для практичної роботи, лабораторного досвіду або просто з цікавості. Але що б не спонукало вас на експеримент, необхідно все ж мати деякі знання з хімії та вміти застосовувати їх на практиці.
Вам знадобиться
чисті пробірки в кількості двох штук, речовина, назва якого необхідно визначити, гідроксид натрію і нітрат срібла.
Інструкція
- Надіньте рукавички і ватно-марлеву пов’язку. Пам’ятайте, що техніка безпеки при роботі з хімічними речовинами дуже важлива, тому що можна не тільки отримати опіки, а й інші шкірні пошкодження або пошкодження дихальних шляхів.
- Візьміть речовина, назва якого потрібно визначити. Влийте трохи речовини в одну пробірку і трохи в другу. Досить буде наповнити колбочки наполовину.
- Встановіть пробірки з речовиною на спеціальний тримач. Візьміть одну з пробірок і додайте в неї розчин гідроксиду натрію.
- Взболтніте трохи вміст пробірки і піднесіть до носа. Якщо з пробірки виходить специфічний запах, що нагадує собою той, який використовують при приведенні людини в почуття в разі втрати свідомості, тобто запах нашатирного спирту — в пробірку був налитий нітрат амонію, так як сталася реакція взаємодії. Солі амонію під впливом лугу розклалися до аміаку (летюча газоподібна речовина, що має запах сечовини).
- Візьміть другу пробірку і нітрат срібла. Додайте нітрат в пробірку з речовиною, яка необхідно визначити і трохи збовтайте його.
- Встановіть пробірку на тримач і спостерігайте за хімічною реакцією. Так як до складу нітрату амонію входять хлорид-іони, то при взаємодії з доданим розчином нітрату срібла випаде білий осад, схожий за своїм виглядом на мильний розчин, тобто випаде осад хлориду срібла. Якщо такий осад з’явився і колір в пробірці став насичено-білим, значить речовина, яке пропонувалося для експерименту — нітрат амонію.
- Крім зазначених двох способів, амоній також можна визначити шляхом додавання і нагрівання в подальшому концентрованої лугу. При такому розкладі амоній також буде виділяти різкий запах — аміак.