При укладанні договору страхування, наприклад, нерухомого майна або автомобіля важливо пам’ятати, що сума страхового відшкодування не завжди відповідає реальному збитку, оскільки встановлена в договорі франшиза в залежності від виду та розміру зменшує величину виплати.
Інструкція
- Уважно вивчіть договір страхування. Для розрахунку франшизи вам необхідно знати три речі: її процентне вираження, вид встановленої франшизи і страхову суму. Грошовий еквівалент франшизи обчислюється шляхом множення її процентного вираження на прописану в договорі страхову суму. Наприклад, у договорі встановлена франшиза 0,05% від страхової суми, а остання становить 1 000 000 рублів. Таким чином, франшиза становить 500 рублів.
- Зверніть увагу на те, франшиза якого виду встановлена в договорі. Перший варіант (він використовується найчастіше) це безумовна франшиза. При виплаті страхового відшкодування вона завжди віднімається із суми збитку, тобто за договором при настанні страхової події ви ніколи не отримаєте повний розмір збитку. Припустимо, що під час дії договору з Кроку 1 стався страховий випадок, і розмір шкоди склав 3 000 рублів. Сума, яку страхова компанії сплатить клієнту, становить 2 500 рублів. Якщо ж збиток незначний і в грошовому вираженні дорівнює 400 рублів, страхувальник нічого не отримає, тому що збиток не перевищує франшизу.
- Майте на увазі, що в договорі може бути встановлено інший вид франшизи — умовна. Економічний сенс встановлення такої франшизи полягає в тому, що страховик не покриває збитки, нижче конкретної суми. Якщо ви звернетеся до прикладу з Кроку 1, то побачите, що якщо в рамках договору страхування стався страховий випадок і розмір шкоди склав 300 рублів, страхова компанія нічого не платить. Зате, якщо збиток складе 3 000 рублів, умовна франшиза (у цьому і полягає її умовність) не застосовується, тому виплата складе 3 000 рублів. Зверніть увагу, що при укладенні договору з безумовною франшизою страховий тариф встановлюється нижче, ніж у випадку з умовною франшизою.