Як розрахувати глибину фундаменту


 

Високі грунтові води, пучіністие грунти і мороз — три найлютіших ворога фундаментів. Об’єднавшись, вони здатні якщо не розірвати, то принаймні похитнути саме міцну основу. Є тільки один спосіб перешкодити цьому — закласти фундамент на таку глибину, при якій ефект спучування грунту в зимовий час виявляється нешкідливим для будівлі.



Вам знадобиться

— калькулятор;
- Доступ в інтернет;
- Лопата або бур.

Інструкція

  1. Дізнайтеся значення нормативної глибини промерзання грунту для вашого району. Воно береться з схематичне карти глибин промерзання для різних регіонів, яка публікується на багатьох будівельних сайтах. Використовуючи цей параметр, потрібно знати, що він відповідає максимально можливій глибині промерзання. Його справжні значення є, як правило, значно меншими.
  2. Визначте розрахункову (фактичну) глибину промерзання грунту. Для цього скористайтеся формулою Dr = k * Dn, де Dr — шукана величина (розрахункова глибина промерзання); Dn — нормативна глибина промерзання; k — коефіцієнт, який враховує вплив режимів опалення будівель на промерзання грунту, прилеглого до фундаменту.

    Значення k береться з СНіПа 2.02.01-83. Якщо будівля опалюється, величина k буде менше одиниці, якщо ні, k приймають рівним 1,1. При цьому слід враховувати, що якщо є ймовірність того, що будівля не буде опалюватися хоча б одну зиму, k потрібно приймати рівним 1,1.


  3. Дізнайтеся тип грунту, що залягає в зоні будівництва. Викопайте кілька шурфів на ділянці і візьміть проби грунту. Навіть якщо ви не є фахівцем в грунтознавства, не складе великих труднощів визначити, до якого типу відноситься грунт. Це можуть бути скельні породи, піски різної крупності, піски дрібні та пилуваті, глини і суглинки. У разі утруднення зверніться до фахівця.
  4. Найважливішим фактором, що впливає на розрахунок глибини фундаменту, є рівень грунтових вод. Викопайте яму або пробурити свердловину на глибину 2,5 м, опустіть в неї трубу — пластикову або металеву — і поспостерігайте за положенням поверхні води в різний час. В даному випадку потрібно знати лише, нижче або вище 2 метрів відносно точки промерзання грунту розташовується вода.
  5. Виходячи з отриманих в попередніх кроках даних, а саме розрахункової глибини промерзання, рівня грунтової води і типу грунту, за таблицею 2 СНіПа 2.02.01-83 визначте глибину закладення фундаменту.
  6. Узагальнені і кілька спрощені дані з таблиці можуть бути представлені в такому вигляді:

    • якщо будинок будується на скельних породах, необхідність у фундаменті взагалі відпадає;
    • якщо відстань від поверхні грунтових вод до поверхні землі менше значення Dr +2, глибина фундаменту не повинна бути менше розрахункової глибини промерзання (Dr);
    • якщо ця відстань більше значення Dr +2, рівень грунтових вод не впливає на глибину фундаменту і її можна приймати не менш 0,5 * Dr.



Корисні поради

Якщо наведені розрахунки здалися вам занадто складними, можете скористатися досвідом господарів будинків, розташованих поблизу з місцем вашого будівництва. Дізнайтеся глибину фундаментів їх будівель, подивіться на їх стан і зробіть вибір у відношенні глибини власного фундаменту.