Ефективність діяльності підприємства відноситься до числа найбільш важливих економічних критеріїв. У найбільш загальному вигляді її можна уявити як співвідношення витрат, необхідних на виробництво продукції, і результату, отриманого в ході її реалізації.
Інструкція
- Найбільш поширеним показником ефективності виробництва є продуктивність праці, яка визначається як відношення сумарної виручки до чисельності працівників, зайнятих у виробництві. Зростання продуктивності праці при однаковій кількості зайнятих свідчить про підвищення ефективності використання трудових ресурсів. Величина, зворотна даним показником — трудомісткість. Вона показує, скільки живого праці використано для виробництва того або іншого виду продукції.
- Ще один показник ефективності виробництва — матеріаломісткість. Він розраховується як співвідношення виробничих витрат (сировини, матеріалів, палива і т.д.) до вартості впущених продукції. Даний коефіцієнт показує, скільки матеріальних ресурсів потрібно для отримання однієї грошової одиниці виручки. Показник, зворотний даного — матеріаловіддача, відображає обсяг виробництва продукції на один рубля матеріальних витрат.
- Аналогічно розраховується наступний коефіцієнт ефективності виробництва — фондомісткість і зворотний йому — фондовіддача. На відміну від попереднього показника, він відображає ефективність використання основних фондів підприємства.
- Капіталомісткість розраховується як відношення вкладеного у виробництво капіталу до вартості випущеної продукції. Він показує обсяг витрат капіталовкладень, який необхідний для виробництва однієї одиниці продукції.
- Крім того, до показників ефективності виробництва відносяться коефіцієнти рентабельності. Показник загальної рентабельності розраховується як відношення прибутку підприємства до вартості основних і обігових коштів. Рентабельність продажів визначається діленням прибутку на собівартість виробленої продукції, а рентабельність капіталу — на вартість власного капіталу фірми.