Уявіть таку ситуацію: купили ви новий жорсткий диск або відеокарту, підключили пристрій і включили комп’ютер. А комп’ютер не включається. На це може впливати кілька чинників, один з яких — брак потужності блоку живлення (БП). Він просто не потягнув нову відеокарту і не дозволив включити ПК, щоб не перегоріти самому. А проблема в тому, що не була розрахована потужність.
Інструкція
- Справа в тому, що на сучасних БП встановлений датчик вихідної потужності, який і не дасть вам включити ПК, якщо БП не впорається з потужністю навантаження. Адже БП може і згоріти, якщо потужність, що споживається навантаженням, буде багато більше тієї потужності, на яку розрахований БП. Щоб таких ексцесів не траплялося, розраховуйте потужність навантаження і зіставляйте її з потужністю, яку витримує БП.
- Потужність — це фізична величина, яка характеризує віддану або отриману об’єктом енергію в одиницю часу. Буває потужність виділяється (вихідний) і поглинається (вхідний). Як і енергія, потужність буває різних видів: механічна, акустична, теплова, електрична, електромагнітна і так далі.
- З того ж курсу фізики ми знаємо, що потужність P (Вт) для схеми з постійним струмом прямо пропорційна значенню напруги U (В), а також силі струму I (А) на ділянці кола: P = I * U. Ця формула може бути використана не тільки для розрахунку споживаної пристроєм потужності, але і для розрахунку вихідної потужності БЖ і для розрахунку теплової потужності.
- Теплова потужність (нагрівання), яка виділяється на одному з елементів схеми живлення, буде також прямо пропорційна силі проходить крізь усі споживачі струму. Думаю, не варто пояснювати, чому сумарна потужність всіх елементів комп’ютера не повинна перевищувати максимальну вихідну потужність БП.
- Також хочеться відзначити, що система нерівномірно споживає потужність. Піки потужності система зазвичай відчуває при включенні ПК чи якогось окремого пристрою, включення сервоприводов, збільшення обчислювальної навантаження і так далі. Для пристроїв, що відрізняються великим споживанням енергії, виробники зазвичай вказують значення пікової потужності.
- Таким чином, щоб у нас не згорів блок живлення, потрібно хоча б грубо прикинути значення максимальної споживаної потужності навантаження, склавши значення потужності всіх пристроїв, підключених в даний момент до БП і зіставити отриманий результат з максимальною потужністю самого БП. А сумарна потужність пристроїв визначається за формулою: P = p (1) + p (2) + p (3) + … + p (i).