Аналіз рентабельності капіталу необхідний для адекватної оцінки можливого доходу при вкладенні коштів у підприємство. Від величини даного показника залежить інвестиційна привабливість та рівень дивідендів в організації при аналізі рентабельності визначають рентабельність власного, інвестованого, основного і оборотного капіталу.
Інструкція
- Рентабельність власного капіталу — це відношення чистого прибутку компанії до величини власних коштів. Даний показник відображає, скільки рублів прибутку припадає на один карбованець власного капіталу. Він показує віддачу від вкладень акціонерів підприємства з точки зору облікового прибутку. Це найбільш важливий показник для власників фірми, оскільки характеризує розмір отримуваного ними доходу, зокрема величину дивідендів.
- Рентабельність інвестованого (загального) капіталу являє собою відношення величини прибутку до виплати податків і відсотків до суми позикового і власного капіталу. Даний показник характеризує прибутковість фірми для інвестування, як за рахунок власних, так і за рахунок позикових коштів.
- Рентабельність інвестицій відображає ефективність використання коштів, які були вкладені в розвиток даної організації сторонніми учасниками. Вона визначається як прибуток до оподаткування, поділена на величину валюти балансу за мінусом короткострокових зобов’язань.
- Рентабельність основного капіталу — це відношення балансового прибутку до середньої вартості основного капіталу. Аналогічним чином розраховується рентабельність оборотного капіталу. Рентабельність активів буде розраховуватися як сума даних коефіцієнтів або відношення балансового прибутку до сукупності активів підприємства.
- Якщо зіставити рентабельність активів і рентабельність власного капіталу, то ми побачимо ступінь використання фірмою фінансових важелів (кредитів і позик) з метою підвищення прибутковості. Віддача власного капіталу зростає, якщо питома вага позикових коштів у загальному обсязі джерел формування активів збільшується.
- Різниця між рентабельністю власне капіталу рентабельністю інвестованого капіталу називається ефектом фінансового важеля. Він являє собою збільшення рентабельності власного капіталу, що отримується за рахунок використання позикових коштів.