Для створення бізнес-плану максимально наближеного до реальності, у ньому повинен бути врахований фактор інфляції, через яку з часом знецінюються знаходяться в обігу грошові кошти. Інфляція б’є практично на всіх аспектах фінансової діяльності будь-якої компанії. Особливо сильно цей фактор впливає на проведення довгострокових фінансових операцій.
Інструкція
- Темп інфляції використовується для оцінки інтенсивності інфляційних процесів, їх динаміки поряд з індексом інфляції. Він характеризує швидкість знецінення грошей і зниження купівельної спроможності за певний період. Темп інфляції виражається приростом середнього рівня цін у процентному співвідношенні до їх номіналом на початок досліджуваного періоду.
- При укладанні довгострокових договорів необхідно визначити прогнозований річний темп інфляції та зростання її індексу. Для цього необхідно розрахувати очікувані середньомісячні темпи приросту інфляції. Цю інформацію можна взяти в публікованих прогнозах економічного і соціального розвитку країни на майбутній період. Результати цих прогнозів і стають основою подальшого обліку фактора інфляції у фінансовій діяльності компанії.
- Прогнозований річний темп інфляції (ТІГ) розраховується за формулою:
ТІГ = (1 + Тім) n — 1, де:
Тім — очікуваний середньомісячний темп інфляції в майбутньому періоді,
n — ступінь, до якої необхідно звести число (1 + Тім), рівна кількості місяців у прогнозованому періоді. Якщо період — рік, то n = 12. - За даною формулою ви можете розрахувати не тільки прогнозований річний темп інфляції, але і значення цього параметра на будь майбутній період. Наприклад, якщо розрахунок охоплює період два роки, то ступінь n, до якої зводиться число (1 + Тім) дорівнюватиме 24.
- Темп інфляції можна використовувати для розрахунку прогнозованого річного індексу інфляції (ІІГ):
ІІГ = 1 + ТІГ, або:
ІІГ = (1 + Тім) n. - Показник темпу інфляції використовується також для формування реальної процентної ставки, що враховує фактор інфляції. Для цього розрахунку використовуйте прогнозований номінальний рівень процентної ставки на фінансовому ринку, який зазвичай відбивається в цінах ф’ючерсних і опціонних контрактів на фондовій біржі. Згідно Моделі Фішера, реальна процентна ставка Ip розраховується за формулою:
Ip = (I — ТІ) / (1 + ТІ), де:
I — номінальна процентна ставка (фактична або прогнозована на певний період.