Як розрахувати точку беззбитковості

Як розрахувати точку беззбитковості

У кожному бізнесі є постійні та змінні витрати. Точкою беззбитковості називається точка, в якій прибуток відсутній, але постійні витрати окупаються за рахунок прибутку від продажу. У цьому випадку, люди отримують зарплати, оплачуються всі рахунки і успішно працює підприємство, хоча власник ще не має прибутку.

Інструкція

  1. Визначте постійні витрати. Ці витрати не залежать від обсягів продажів. Це можуть бути витрати на оренду, постійні оклади співробітників, не прив’язані до обсягів продажів, і інші подібні витрати. Складіть список всіх постійних витрат і підсумуйте їх. Припустимо, постійні витрати становлять 200 тис. рублів на місяць.
  2. Визначте змінні витрати. Це витрати, які змінюються з обсягом продажів. Наприклад, витрати на матеріали. Чим більше товару продано, тим більше ці витрати. Зараз нас цікавлять витрати на одиницю продукції.

    Припустимо, витрати на закупівлю сировини становлять 1,3 рубля за штуку. Витрати на упаковку складають 0,4 рубля за штуку. І витрати на зарплату торговим агентам становлять 1,8 рубля за кожну продану одиницю товару. Тоді змінні витрати дорівнюють 1,3 + 0,4 + 1,8 = 3,5 рубля за штуку.
  3. Відніміть від ціни продажу товару змінні витрати. Нехай ваш товар відпускається зі складу за ціною 5 рублів за штуку. Тоді різниця складе 5 — 3,5 = 1,5 рубля за штуку. Отримана величина називається внеском одиниці продукції в компенсацію витрат.
  4. Розділіть результат 1-го кроку на результат 3-го кроку. У підсумку маємо 200 000 / 1,5 = 133333,33. Знайдений обсяг продажів, необхідний для досягнення точки беззбитковості. Зараз обсяг продажів виражений в одиницях товару.

    Якщо ви продаєте товар в штуках, то для досягнення беззбитковості треба продати 133 333 штук в місяць. Якщо продаєте товар в кілограмах, то для досягнення точки беззбитковості треба продати 133333,33 кг на місяць. Розрахунок вийшов за місяць, тому що постійні витрати ми теж брали за місяць.
  5. Визначте обсяг продажів, необхідний для досягнення беззбитковості, в грошовому вираженні. Для цього помножте результат 4-го кроку на ціну продажу товару. На 2-му кроці вказувалося, що товар продається зі складу за ціною 5 рублів за штуку. Відповідно, 5 * 133333,33 = 666666,65 рублів. Саме на таку суму треба продати товару за місяць, щоб досягти беззбитковості.

Зверніть увагу

Припустимо, ви займаєтеся оптовим продажем. А ваші покупці продають товар у роздріб, вже за ціною 7 рублів за штуку. І вам треба оцінити, скільки товару повинно піти на місяць через роздрібну мережу, щоб ви досягли беззбитковості.

Для цього на 5-му кроці використовуйте не ціну продажу з вашого складу, а ціну роздробу у ваших партнерів. Тобто, множимо 7 * 133333,33 = 933333,31 рублів. Саме такий обсяг продажів повинні забезпечити в роздробі, щоб у вас вийшла беззбитковість.

Корисні поради

Подібні розрахунки зручно вести в програмі Excel. Введіть необхідні формули в комірки і спостерігайте за результатами при різних значеннях витрат. Врахуйте, що в даному прикладі ми використовували лише деякі можливі витрати, реально їх може бути більше, і ви повинні враховувати все.