Дикція — це виразне вимовляння всіх звуків в мові при правильній артикуляції. Хороша дикція іноді дається людині від природи, але обділені умінням красиво говорити, не підвищуючи і не змінюючи голос, можуть поліпшити свої мовні дані за допомогою спеціальних вправ. Причини порушень мови часто полягає у малорухомості щелепи і нездатності широко розкрити рот, що можна виправити в будь-якому віці.
Інструкція
- Найпоширеніше і стало класичним вправу на розробку дикції — проголошення скоромовок. Починайте з досить простих фраз, а коли зможете без праці їх вимовляти, переходьте до складним і довгим. Коли скоромовки не представлятимуть складності, спробуйте вимовляти їх з горіхами у роті. Якщо регулярно робити таку вправу, то проблем з дикцією не залишиться.
- Записуйте свою промову на диктофон і прослуховуйте. Жодна людина не здатна правильно сприймати свій голос і манеру мови безпосередньо під час говоріння. Ви можете виконувати таку вправу: прочитуйте уривок з книги, записуючи свій голос, послухайте його і якщо вам не подобається, повторюйте до тих пір, поки вимова не стане ідеальним.
- Тренуйте дихання і розробляйте діафрагму. Навчіться говорити довгі речення на одному диханні — ця здатність робить мову гладкою і чіткою. Діафрагма тренується, якщо вимовляти протяжно голосний звук, поки не закінчиться дихання. Коли ви зможете тягнути звук довше 25 секунд, змініть висоту голосу.
- Розробляйте м’язи губ і язика. Візьміть маленьке дзеркальце в руки і зробіть губами хоботок, дивлячись у нього. Уявіть, що хочете когось поцілувати. Тепер посміхніться, сильно розтягнувши губи. Проробіть поперемінно ці вправи десять разів. Щоб натренувати мову, кінчиком упріться з усієї сили в одну щоку, потім в іншу. Намагайтеся мовою розтягнути щоки. Потім так само упирайтеся в губи зсередини.
- Відкрийте рот і посувайте нижньою щелепою в різні боки. Відчуйте, як вільно вона рухається. Виконуйте цю вправу перед дзеркалом до тих пір, поки щелепу трохи не втомиться. Якщо при будь-якому русі виникають незручні відчуття, повторіть його кілька разів. Постукайте часто передніми зубами, як ніби у вас озноб. Це допомагає звільнити нижню щелепу.
- Виберіть улюблений вірш чи сподобався уривок з книги, завчіть його напам’ять і декламують перед дзеркалом. Слідкуйте за ротом і особою. Вимовляєте текст перебільшено, активно — це добре тренує апарат мови. Потім утрируваності піде, а залишиться хороша дикція.