У здорової людини, як правило, всі показники крові відносно постійні. Кров реагує на найменшу зміну в стані здоров’я. Тому за загальним аналізом крові можна визначити будь-які зміни в організмі. Загальний аналіз (гемограма) проводиться по капілярної крові, яку беруть шляхом проколювання шкіри пальця скарифікатором. Кров на аналіз здається в ранкові години натще.
Інструкція
- Гемограма включає дослідження наступних показників:
- Гемоглобін;
- Кольоровий показник;
- Еритроцити;
- Швидкість осідання еритроцитів;
- Тромбоцити;
- Лейкоцити;
- Лейкоцитарна формула;
- Лейкоцитоз;
- Лейкопенія;
- Час згортання крові.
Одним з основних показників загального аналізу крові є показник гемоглобіну. Гемоглобін — це кольоровий дихальний пігмент крові. Норма для чоловіків — 14,5 г%, для жінок — 13 г%. Анемії різної етіології, крововтрата зменшують концентрацію гемоглобіну. Згущення крові, еритремія, еритроцитоз виражаються підвищенням концентрації гемоглобіну. - Кольоровий показник — це кількість міститься гемоглобіну в еритроциті. Норма — від 0,85 до 1,15. Цей показник має значення при визначенні різних форм анемії.
- Еритроцитами називаються без’ядерні клітини крові, які містять гемоглобін. Їх утворення відбувається в кістковому мозку. Норма еритроцитів у чоловіків — 4000000-5000000 в 1 мкл крові, у жінок — 3700000-4700000. Збільшене значення показників еритроцитів спостерігається при захворюваннях, що характеризуються підвищеною концентрацією гемоглобіну. Лейкози, мієломна хвороба, дефіцит вітаміну В12, гемолітична анемія, злоякісні метастази викликають зниження показників еритроцитів у крові.
- Швидкість осідання еритроцитів — це міліметри плазми, які відшаровуються протягом години. У чоловіків норма — до 10 мм / год, у жінок — 14-15 мм / год Прискорення осідання еритроцитів вказує на патологічний процес в організмі.
- Тромбоцитами називають клітини крові, які містять ядро. Згортання крові відбувається при їх безпосередній участі. Норма тромбоцитів в 1 кубічному мм крові людини — 180-320 тис. Зменшення їх кількості буває при хворобі Верльгофа, симптоматичної тромбоцитопенії, які проявляються зайвої кровоточивістю.
- Безбарвні клітини крові називають лейкоцитами. Лейкоцити мають ядро і здатні амебоідная рухатися. Їх завдання — активне поглинання відмерлих клітин і бактерій. Їх кількість коливається від 4 до 9 тисяч в 1 мкл крові.
- Існують такі форми лейкоцитів: еозинофіли — 0,5-5%, базофіли — 0,1%, сегментоядерние нейтрофіли 47-72%, моноцити 3-11%, лімфоцити — 19-37%, паличкоядерних нейтрофілів — 1-6%. Лейкоцитарною формулою називається кількісне співвідношення окремих форм лейкоцитів. Різні патології в організмі призводять до змін лейкоцитарної формули.
- Збільшена кількість лейкоцитів у крові називають лейкоцитозом. Деякі гострі інфекції, інтоксикація, хвороби крові та інші захворювання призводять до лейкоцитоз. Як правило, при цьому збільшується кількість нейтрофілів, рідше — інші види лейкоцитів.
- Лейкопенією називають зменшене кількість лейкоцитів. Буває при променевому ураженні, контакті з хімічними речовинами, захворюваннях системи кровотворення, медикаментозному отруєння, вірусних і бактеріальних інфекціях.
- Показник згортання крові — це час кровотечі з надрізу або проколу шкіри. За Дьюка — норма 1-4 хвилини.
Показник згортання — це час утворення згустка від моменту контакту крові з чужорідною поверхнею. Норма по Лі-Уайту — 6-10 хвилин.
Зверніть увагу
Завдяки вмісту в крові лейкоцитів, антитіл, антитоксинів і лізину, кров виконує захисні функції. Вона доставляє до тканин живильні речовини, кисень, регулює водно-сольовий обмін і підтримує постійну температуру тіла.
Корисні поради
У чоловіків в середньому 5,2 літра крові, у жінок — 3,9 літра крові.