Як самостійно провести соціологічне дослідження

Як самостійно провести соціологічне дослідження

Організація та проведення соціологічного дослідження вимагає професійних навичок і знань. Однак не завжди є можливість залучити спеціаліста або дослідницьку компанію, оскільки їхні послуги недешеві. А в сільському районі знайти соціолога майже неможливо. Але не варто відмовлятися від ідеї: цілком реально провести нескладне соціологічне дослідження своїми силами.

Вам знадобиться

- Навички роботи в програмах MS Word, Excel, Power Point або подібних;
- Посібники з проведення соціологічних досліджень;
- Соціологічні публікації з теми дослідження.

Інструкція

  1. Попередньо ознайомтесь з соціологічною літературою з досліджуваної теми. Вибирайте підручники та посібники в дусі «соціології для чайників», де процес підготовки і проведення дослідження описаний в доступній для неспеціаліста формі. Крім того, бажано знайти публікації, де представлені результати вже проведених досліджень з проблеми. Це допоможе зрозуміти, як інші дослідники вирішували аналогічні завдання, взяти на озброєння використані підходи та методики.
  2. Розробіть програму дослідження. Це документ, в якому коротко прописані мета і завдання, об’єкт і предмет вивчення, гіпотези, методи збору і обробки інформації, об’єм вибірки. Програма також включає робочий інструментарій дослідження, наприклад, анкету, бланк спостереження або сценарій фокус-групи. В організаційному плані розпишіть етапи та строки виконання, необхідні матеріально-технічні ресурси і бюджет.
  3. Приступайте до польового етапу дослідження — безпосередньому збору даних за допомогою інструментарію. Якщо використовуєте метод опитування, бажано провести попередній пілотаж анкети. Потім виправляти «косяки» в опитувальному аркуші буде пізно. Професійні дослідницькі компанії мають мережу інтерв’юерів та спостерігачів. Одній людині складно провести кількісний опитування, але це реально, якщо є можливість проведення групового анкетування або підключення до опитування своїх співробітників, учнів і т.д.
  4. Створіть комп’ютерну базу даних і зробіть статистичну обробку. Професіонали використовують програму SPSS або інші статистичні пакети, але основні операції можна зробити і в Excel. Якщо не дуже дружите зі статистикою, краще звернутися за допомогою до фахівця. У кожному разі, ніяких підрахунків вручну бути не повинно. Статичні методи обробки даних не потрібні, якщо проводите якісне дослідження, наприклад, використовуючи методи фокус-груп або глибинного інтерв’ю.
  5. Приступайте до написання дослідницького звіту у заздалегідь визначеному форматі — текстовому або у вигляді презентації. Ознайомтеся зі зразками подання соціологічних даних у вигляді таблиць, графіків, діаграм та схем. У практичній соціології важлива візуалізація даних. Однак якщо пишіть диплом або дисертацію, зловживати малюнками в основному тексті роботи не варто: частина таблиць і діаграм краще винести в додатки.

Зверніть увагу

Чи не опитуйте знайомих і з обережністю використовуйте інтернет: там важко встановити реальні соціально-демографічні характеристики респондентів. Дані такого опитування можуть виявитися недостовірними і нерепрезентативним.

Корисні поради

Розберіться з тим, який тип дослідження необхідний для вирішення ваших завдань — кількісний або якісний. Від цього залежить вибір методів дослідження, характер та обсяг вибірки, визначення способів аналізу і представлення даних.