Екстремальні ситуації підстерігають людей в будь-якому місці. І в туристичному поході, і в дальній поїздці, і на гірськолижному курорті, і навіть у своїй квартирі ви не застраховані від них. Щоб врятувати своє життя, потрібно знати елементарні правила поведінки при попаданні в завал. Виконувати їх неважко.
Інструкція
- Не намагайтеся втекти. Швидкість сходження, наприклад, лавини досягає тридцяти метрів в секунду. Рухайтеся поперек сходу каменепаду або лавини до його краю. Там інтенсивність руху каменів буде менше.
- Якщо піти в сторону не виходить, намагайтеся розслабитися і котитися в напрямку обвалу, так удари заподіють вам менше шкоди. Розслаблені м’язи легше переносять удари.
- Під час лавини або каменепаду намагайтеся забратися на підвищення, стійкий камінь або дерево. Або спробуйте сховатися за ними. Ляжте на землю і згрупуйтеся, закривши голову руками.
- Відкиньте убік тверді і гострі предмети, наприклад, трекінгові палки або льодоруб. Вони можуть поранити вас.
- Під час обвалення будівлі намагайтеся дістатися до стійких конструкцій: біля стін, в дверних отворах. Сходи і ліфти найнебезпечніші споруди в рушаться будинку.
- На обличчя постарайтеся натягнути край одягу, щоб захистити органи дихання від піску та бруду. Коли обвал закінчиться, звільніть достатній простір біля обличчя, щоб забезпечити наявність кисню.
- Якщо в завалі ви потерли орієнтацію в просторі, спробуйте плюнути крізь зуби. Якщо ви знаходитесь вниз головою, слина потрапить в носову порожнину.
- Спробуйте рухатися в бік поверхні. Іноді люди вмирають в 10-15 сантиметрах від свободи, просто через острах рушити.
- Постарайтеся звільнити затиснуті кінцівки. Якщо вас завалило в житловому будинку, намагайтеся пересунутися у більш безпечне місце. Не рухайтеся, якщо є ймовірність повторного осипання.
- Не соромтеся кричати і кликати на допомогу. При проведенні рятувальних робота щогодини проводиться хвилина тиші. Спробуйте співати. Це не дасть вам заснути, а рятувальники напевно вас почують.
- Приготуйтеся чекати і не панікуйте. Завали розбирають зазвичай зверху вниз, щоб не викликати повторне рух осипи. Час від часу перевіряйте стан пальців рук і ніг.