Як сформувати бюджет

Як сформувати бюджет

Щоб сформувати бюджет, необхідно ретельно вивчити бізнес-план, а також фінансовий, інвестиційний і маркетинговий плани. Без розуміння, звідки чекати надходжень, а також без розрахунку постійних і змінних витрат, сформувати його не можна. Вірніше, такий бюджет не буде відповідати реальному стану справ в компанії.

Вам знадобиться

-Бізнес-план;
-Фінансовий план;
-Інвестиційний план;
-Маркетинговий план.

Інструкція

  1. Проаналізуйте продажі за минулий квартал, внесіть в дані коригування, в результаті отримаєте прогноз очікуваного прибутку. Скорегуйте минулі постійні та змінні витрати, щоб знати, які витрати вас чекають. Різниця між приходом і витратою покаже, чи є у фірми в цьому кварталі дефіцит бюджету. Щоб його погасити, необхідні позикові кошти. У разі, коли доходи превалюють, заплануйте додаткові виплати інвесторам в рахунок погашення боргу. Це так званий «книжковий» або прогнозований бюджет. Компанія повинна орієнтуватися на нього при веденні своїх бізнес-процесів.
  2. Внесіть до бюджету корективи, якщо вже на стадії прогнозованого бюджету виникає дефіцит, а позикових коштів взяти немає звідки. Приймати такі управлінські рішення нелегко, але краще про все потурбуватися заздалегідь, наприклад, скоротивши штатний розклад або здавши частину зайвих площ в оренду. Як варіанти, можна переглянути собівартість своєї продукції, підняти націнку, пустити додаткові сили на збільшення збуту. У крайньому разі — подумати про запрошення на час антикризового менеджера. Будь-яку фінансову проблему легше запобігти, ніж постфактум опинитися з нею віч-на-віч.
  3. Розрахуйте фактичний бюджет за результатами роботи за квартал. З нього ви дізнаєтеся, як фактично було на вашому підприємстві. Невелика різниця між ним і «книжковим» бюджетом — цілком нормальне явище. Наприклад, хтось з клієнтів не розрахувався вчасно чи навпаки, на рахунок надійшла оплата за поставки майбутніх періодів. Але якщо різниця істотна — шукайте, через що це сталося. Якщо не аналізувати подібне, велика ймовірність складання помилкових бюджетів, внаслідок яких може відбутися немало неприємних речей, аж до банкрутства підприємства.