Як схиляти прізвища

Як схиляти прізвища

Прізвища російського та іноземного походження мають величезну кількість різних форм, що часто викликає труднощі у вживанні таких прізвищ. Схиляння прізвищ вказується у спеціальних словниках прізвищ, але також існує ряд правил, яким ви можете слідувати, якщо відчуваєте сумніви в цьому питанні.

Інструкція

  1. Всі російські прізвища, що мають у своєму складі суфікси-ов-(-ев-),-ин-,-ськ-(Бєлов, Ігнатьєва, Батурин, Глинська), схиляються. У множині форми жіночих і чоловічих прізвищ збігаються (Бєлови, Глинські). Прізвища, що закінчуються на-ой,-ий,-ий (Лановий, Дикий, Запашний) схиляються так само, як прикметники.
  2. Решта чоловічі прізвища, що закінчуються на приголосні або букви «ь», «й» (крім прізвищ на-их,-их), мають в орудному відмінку закінчення-ом, (-ем): Гайдаром, Бабелем. Жіночі прізвища в цьому випадку не схиляються: з Анною Керн, для Марини Голуб. У множині прізвища такого типу теж схиляються як іменники чоловічого роду: побував у Герценів.
  3. Російські прізвища, що закінчуються на-их,-их (Бєлих, Долгих) не схиляються.
  4. Якщо прізвище закінчується на голосний звук, таке прізвище не відмінюється ні в чоловічому, ні в жіночому роді (побував у Ганни Романенко, подарунок для Сергія Горенко, роман Альбера Камю).
  5. При відміні прізвищ, що закінчуються на-а має значення, яка буква (голосна чи приголосна) стоїть перед цією-а, а також чи є кінцеве-а ударним. Якщо в прізвищі перед кінцевою-а варто голосна, таке прізвище не відмінюється (Моруа).
  6. Прізвища, що закінчуються на неударні-а після приголосних, схиляються на першу склонению: Кафка (роман Кафки), Окуджава (пісня Окуджави).
  7. Якщо кінцева-а (або-я) є ударною, такі прізвища можуть схилятися або не схилятися в залежності від походження. Прізвища французького походження не відмінюються (Дюма, Петіпа, Золя). Прізвища іншого походження (слов’янські, зі східних мов) схиляються на першу склонению, тобто в них вичленяються ударне закінчення-а: Кваша — Кваші, Кваші, Квашу, Кваша (сюди ж відносяться Головня, Шенгелая, Берія та ін.)
  8. Якщо прізвище складова, а перша частина прізвища не вживається сама по собі як прізвище (Демут-Малиновський), то схиляється тільки друга частина прізвища (скульптура Демут-Малиновського). Якщо перша частина прізвища є сама по собі прізвищем, в цьому випадку схиляються обидві частини (вірші Лебедєва-Кумача).

Корисні поради

Існує ряд прізвищ, відмінювання яких викликає труднощі і не регламентовано загальними правилами. Для вирішення таких труднощів необхідний словник прізвищ, що дає нормативні рекомендації для кожного конкретного слова.