У графічних (структурних) формулах електронна пара, що утворює зв’язок між атомами, позначається рискою. Графічні формули дають наочне уявлення про порядок зв’язків між атомами речовини і особливо широко використовуються в органічній хімії. Вуглеводні при однаковому наборі атомів можуть сильно відрізнятися за будовою молекул. Ці відмінності добре відображають структурні формули.
Інструкція
- Розгляньте порядок складання графічної формули на прикладі фосфату магнію. Його хімічна формула — Mg3 (PO4) 2. Спочатку намалюйте структурну формулу для ортофосфорної кислоти, яка утворила цю сіль. Для цього визначте валентність фосфору в H3PO4. Водень є донором електронів, він одновалентен. Кисень — акцептор електронів, у нього валентність дорівнює 2. Значить, чотири молекули кисню приєднують вісім електронів. Три з них дає водень, інші п’ять — фосфор. Отже, фосфор пятівалентен.
-
Напишіть символ фосфору. Від нього потрібно намалювати п’ять рисок, що позначають електронні зв’язку. Три з них забирають групи-OH. Залишаються ще дві рисочки і один атом кисню, з яким фосфор і з’єднується подвійним зв’язком.
-
Потім складіть графічну формулу фосфату магнію. У молекулі солі три атоми металу пов’язані з двома кислотними залишками. Запишіть в рядок три символи, що позначають магній. Магній двухвалентен — від кожного символу повинні відходити по дві рисочки-зв’язку. У молекулі солі магній витісняє з кислоти водень і встає на його місце. Кожен кислотний залишок забирає по три зв’язку. Щоб перевірити себе, порахуйте кількість атомів в вийшла структурної формулі. Воно повинно співпасти з числом атомів в хімічній формулі.
-
У органічної хімії при написанні графічних формул прийнято не позначати зв’язок з атомами водню. На малюнку показані приклади таких структурних формул органічних сполук.