У сучасній сім’ї жінка — і дружина, і мама, і «міністр фінансів», який відповідає за розподіл коштів і планування покупок. Але зазвичай покупки відбуваються стихійно. У результаті виходить, що і доходи начебто непогані, а коштів ніколи не вистачає, хоча нічого зайвого куплено не було. Гроші так і тануть. Знайоме? Тому ми і хочемо торкнутися теми сімейного бюджету.
Інструкція
- Фінансисти стверджують, що тільки одне лише планування витрат дозволить економити до п’ятої частини коштів. Уяви: 20% твоїх грошей кожен місяць залишаються цілими і неушкодженими. Їх можна витрачати, відкладати, тобто вільно розпоряджатися ними. Вічна нестача коштів, при цьому залишається в минулому, всі необхідні речі куплені, і економити не довелося. Сподобалося? Тепер давай детально розберемося, як складати сімейний бюджет.
- Організація бюджету та його ведення
Для початку систематизує витрати і доходи. Заведи зошит, блокнот або таблицю в Excel і записуй туди всі дані. Можна ще скачати шаблони для Excel або програми, спеціально розроблені для роботи із сімейним бюджетом. Записуй всі надходження, зарплати, допомогу батьків, відсотки за вкладами … Потрібно точно знати, на що можна розраховувати.
Потім запиши види витрат:
обов’язкові платежі (телефон, комунальні послуги, телебачення — все, за що треба платити обов’язково);
періодичні платежі (плата за дитсадок, фітнес-клуб, мобільник, відсотків по кредиту — все, за що треба платити кожен місяць);
їжа;
побутова хімія (пральний порошок, мило);
зовнішній вигляд (взуття, одяг, перукарня, косметика);
подорожі, відпочинок, розваги;
навчання (університет, тренінги, семінари);
дитина (кишенькові гроші, шкільне приладдя);
домашні тварини;
транспорт.
Назви ролі не грають. В ідеалі, на кожен пункт завести конверт, куди складати гроші, потрібні для цього виду витрат, на місяць вперед. Так можна забезпечити найголовніші напрями і уникнеш зайвих витрат. - Який бюджет ідеальний?
Дослідження вчених визначають середні цифри:
50-60% — платежі і речі, необхідні для життя;
20-30% — подорожі, розваги, відпочинок;
10-20% — заощадження (резерв, накопичення, пенсійні фонди).
Контроль витрат
Намагайся записати всі витрати, і ти здивуєшся, про скількох витратах ти вже забула! І головне — більша частина їх не була необхідною!
Навіщо куплений пиріжок по дорозі додому? Вечеря і так через півгодини. Пішла в магазин за молоком, а купила кави і сіль, хоча планувала їхати супермаркет, де все дешевше … Зустрілася з подружкою на вулиці, зайшли побалакати в кафе, замовили тістечко, а в підсумку гаманець сильно схуд …
Ти нервуєш, лаєш себе за непотрібні витрати, а їх можна було не робити, якщо знаєш, скільки і куди тобі треба платити.
Уникнути марнотратства
Кредитні картки дуже зручні, але спокушають витратити більше. Якщо тобі відомо про власну схильність до марнотратства, кредитку з собою не бери. Поклади в портмоне стільки, скільки збираєшся сьогодні витратити.
Корисні поради
Складаючи сімейний бюджет і визначаючи основні статті витрат, в очах рябить від всіх цифр, які треба врахувати. Стає лінь щодня записувати витрати сім’ї.
Не горюй! Найважча робота зі складання основи бюджету проводиться один раз. Потім потрібно буде лише доповнювати і змінювати її. Звичка вкорениться протягом трьох тижнів. А «вільні» гроші на розваги і відпочинок, зростання резерву будуть ще більше стимулювати тебе на продумане витрачання сімейних коштів!