Як скласти графік виходу на роботу


 

Графік потрібен насамперед для грамотної організації часу роботи та відпочинку кожного окремо взятого співробітника. Він дозволяє систематизувати інформацію про змінах і запобігти плутанину.



Інструкція

  1. Графіки можуть складатися вручну, а також за допомогою спеціально розроблених для цього програм. В принципі, якщо чисельність персоналу в організації невелика, то достатньо застосувати кмітливість і скористатися нескладними математичними обчисленнями, щоб на аркуші паперу зафіксувати вихід співробітників компанії. Легко зорієнтуватися, якщо робота всього персоналу підпорядкована єдиному графіку, наприклад, з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00. При такому розкладі можна й зовсім обійтися без графіка.
  2. У компаніях, в яких встановлено тривалий робочий день, що перевищує 8-9 годин, краще скористатися «ковзним» графіком з плаваючими вихідними. Найпопулярніші варіанти — 2/2 або 3/3. Іноді, правда, зустрічається і тиждень через тиждень, але такий формат застосовують на небагатьох підприємствах, оскільки продуктивність праці на 5-6 день сильно падає через накопиченої втоми у працівників. Для успішної реалізації наведених схем необхідно, щоб чисельність співробітників на підприємстві дорівнювала парним числом, якщо існує потреба в постійному перебуванні людини на своїй ділянці.
  3. У цілодобових закладах для лінійних співробітників застосовується графік роботи, що розділяє весь персонал на зміни. Як правило, і тут без схеми 2/2 не обходиться. Зазвичай вибирають один з двох варіантів:
    • 2 дня в день, 2 дні вихідних, 2 дні в ніч, 2 дні вихідних і т.д.;
    • 1 — в ніч, 1 — в день, 2 дні вихідних і т.д.
    Найбільш ефективною вважається перша схема, оскільки у співробітника залишається достатньо часу на відпочинок і відновлення сил. У другому ж випадку, перший вихідний після робочої ночі витрачається на сон. По суті, співробітник відпочиває повноцінно тільки другу добу, а на третю — уже йде на роботу і цикл повторюється. Однак такий варіант графіка найбільш зручний студентам, що поєднують роботу з навчанням на очному або вечірньому відділенні.
  4. Якщо в цілодобовому закладі є можливість розбити персонал на 7 змін, а основна частина людей у ​​зв’язку з особливостями діяльності має бути присутня на роботі в нічний час, то можна скористатися схемою 5/2. Виглядає вона так: 2 ночі (з 21:00 до 8:00), вечір (з 18:00 до 22:00), день (з 16:00 до 22:00), день (з 8:00 до 16: 00). Таким чином, кожен співробітник відпрацьовує покладені законом 40 годин на тиждень, при цьому в ніч виходять одночасно 2 зміни.
  5. Також можливий варіант графіка добу через дві, а при достатній кількості персоналу можна організувати і через троє. Такий варіант використовується в основному в сфері охорони. Але якщо планується його застосовувати, то не можна забувати про покладених годинах відпочинку всередині зміни, які встановлені законодавством. Тому як мінімум один «зайвий» людина на зміну все-таки повинен бути присутнім.